Spółka HOCHTIEF Development Poland ogłosiła, że postindustrialny kompleks biurowo-mieszkaniowo-usługowy, realizowany na terenie warszawskiej XX-wiecznej fabryki produkującej prąd, będzie nosił nazwę EC Powiśle.

- Niematerialne dziedzictwo tego terenu jest kluczowe, w pełni podzielamy opinie mieszkańców, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, pragnących utrzymania historycznej nazwy miejsca – mówi Piotr Stark, członek zarządu.

Inwestor podtrzymuje tym samym swoją wstępną decyzję z końca marca 2014 r., gdzie w wydanym oświadczeniu sygnalizował „dopuszczenie możliwości zdefiniowania finalnego nazewnictwa kompleksu, uwzględniającego komponent odnoszący się do historii i tradycji miejsca”. Projekt realizowany jest między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą. W 1904 r. została tu uruchomiona Elektrownia Powiśle, która z mocą 83 MW była jednym z większych tego typu obiektów, funkcjonujących z przerwami przez 97 lat, wyznaczających początek ery elektryczności w stolicy Polski. W Powstaniu Warszawskim dostarczała energię powstańczym szpitalom, drukarniom i warsztatom. Inwestycja HOCHTIEF Development Poland zakłada rewitalizację cennych historycznie zabytkowych obiektów dawnej Elektrowni i harmonijne skomponowanie ich z nowobudowanymi obiektami. Łącznie zostanie oddanych do użytku 41 tys. mkw. biur, mieszkań i powierzchni usługowo-handlowych.

- Od początku obecności w tym projekcie naszym nadrzędnym celem jest przybliżanie przeszłości tego terenu. Szacunek dla miejsca wyrażamy nie tylko podejmując decyzję o zachowaniu historycznej nazwy, ale również dzięki uruchomieniu kompleksowego Programu Rewitalizacji” – dodaje Piotr Stark, członek zarządu HOCHTIEF Development Poland.

Program Rewitalizacji obejmuje ponowne wykorzystanie kilkudziesięciu cennych historycznie detali oraz montaż elementów edukacyjnych. Na przykład na otwartym Placu Historii wyeksponowana zostanie zabytkowa lokomotywa, w ladach recepcyjnych znajdzie swoje miejsce suwnica z  łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni, odwzorowany zostanie przebieg torów kolejowych i kształt komina. W ramach tworzonej Ekspozycji Historycznej inwestor zamontuje granitową tablica pamiątkowa z 25 kwietnia 1976 r. ufundowana przez pracowników Energetyki Warszawskiej o treści: „W tym miejscu w dniu 25 kwietnia 1945 roku uroczyście uruchomiono pierwszy turbozespół odbudowany po wyzwoleniu jako symbol odnowy energetyki”. Tuż pod nią umieszczona zostanie nowa tablica informacyjna zawierająca wszystkie najważniejsze daty z przeszłości przedsiębiorstwa. HOCHTIEF Development Poland zapowiada, że wkrótce ogłosi wybór generalnego wykonawcy EC Powiśle i rozpoczęcie prac budowlanych.