Griffin Group nie rzuca jeszcze ręcznika na ring w kwestii nieruchomości przy u. 29 listopada w Warszawie. Oprócz wniosku apelacyjnego do Sądu Okręgowego, rozważa również pozwanie Skarbu Państwa. 

Jak pisaliśmy już obszerniej tutaj, Griffin Group przejął od spółki Parkview Terrace nieruchomość na prawie użytkowania wieczystego przy ul. 29 Listopada w Warszawie. Poprzedni właściciel rozebrał zabytkowe budynki na terenie działki, przez co władze Warszawy wystąpiły do sądu o rozwiązanie stosunku użytkowania wieczystego. Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się w czerwcu do wniosku miasta, co zaowocowało apelacją ze strony Griffin Group. Wniosek apelacyjny został złożony 2 sierpnia.

Zarzuty apelacji dotyczą naruszenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie zarówno przepisów postępowania cywilnego jak i przepisów prawa materialnego, w tym kodeksu cywilnego, ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W ocenie kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy reprezentującej Griffin Group, kluczowe z punktu widzenia poprawności wydanego wyroku były naruszenia reguł proceduralnych w zakresie gromadzenia, przeprowadzenia oraz oceny materiału dowodowego przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Te nieprawidłowości doprowadziły do błędnego ustalenia stanu faktycznego i uniemożliwiły Sądowi dokonanie prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy.

Jak wskazuje mec. Rafał Rapala, zarzuty apelacji odnoszą się przede wszystkim do zupełnego pominięcia w toku postępowania sądowego: (i) skutków uchwały Zarządu Gminy Warszawa-Centrum z 2002 roku, na podstawie której Miasto samo zobowiązało się do przedłużenia terminów na realizację inwestycji; oraz (ii) braku rozpoznania przez Miasto – przez okres przeszło 8 lat – wniosków użytkownika wieczystego o zmianę terminów zagospodarowania nieruchomości, co uzasadniało uznanie przedwczesności żądania Miasta.

Jednak apelacja to nie jedyne działanie inwestora. Zdaniem mecenasów Rafała Rapaly i Rafała Zięby reprezentujących Griffin Group, niedopuszczalna jest sytuacja, w której użytkownik wieczysty działający w zaufaniu do władzy publicznej, która jednocześnie występuje w charakterze strony umowy użytkowania wieczystego, z uwagi na brak wywiązywania się przez nią z obowiązków, a także na jej bezczynność i wewnętrzne nieprawidłowości jest obarczony negatywnymi skutkami takiego działania. Z tego też powodu, niezależnie od złożonej już apelacji, a także z uwagi na istotne konsekwencje wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, Griffin Group będąc inwestorem zagranicznym w Polsce rozważy możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa na podstawie reguł międzynarodowego prawa inwestycyjnego. Griffin Group, jako spółka zarejestrowana w Luksemburgu, może powołać się na na traktat o wzajemnej ochronie inwestycji zagranicznych podpisanym przez Polskę z Księstwem Luksemburga.