Warszawa została pięciokrotnie nagrodzona w rankingu fDI oceniającym miasta Europy pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Stolica uznana została m.in. za czwarte najbardziej przyjazne dla biznesu miasto Europy. Nagrody wręczone zostały podczas trwających targów inwestycyjnych MIPIM w Cannes.

Miasto Warszawa otrzymało aż pięć nagród w rankingu fDI „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/2017”, przygotowanym przez wydawnictwo Financial Times. W Top 10 stolica Polski znalazła się w pięciu kategoriach: miasto przyjazne dla biznesu, efektywność kosztowa, kapitał ludzki i jakość życia, strategia przyciągania inwestycji zagranicznych oraz miasto przyszłości Europy Wschodniej. Jest to efekt prac zarówno sektora publicznego, m.in. doskonałe wykorzystanie środków unijnych, rozwój infrastruktury, rewitalizacja oraz sukcesy sektora prywatnego, czyli developerów i podmiotów biorących udział w procesie inwestycyjnym w stolicy.

Stolica znakomicie oceniona została w kategorii europejskie miasta przyjazne dla biznesu. Jesteśmy na 4. miejscu ustępując Londynowi, Dublinowi i Paryżowi. Za Warszawą wśród miast przyjaznych dla biznesu plasują się Barcelona, Moskwa i Bukareszt. W tym samym rankingu w kategorii miasta przyszłości Europy Wschodniej stolica zajmuje 3. miejsce po Moskwie i Bukareszcie, wyprzedzając Pragę, Budapeszt oraz Bratysławę. Warszawa wysoko oceniona została również w zakresie efektywności kosztowej, w której plasuje się na 6. miejscu, a w kategoriach kapitał ludzki i jakość życia oraz strategia przyciągania inwestycji zagranicznych zajmuje 8. miejsce w Europie.











Warszawa na MIPIM

Miasto stołeczne Warszawa regularnie uczestniczy w międzynarodowych targach inwestycyjnych MIPIM prezentując się jako lider w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Przekaz „Grow with Warsaw”, czyli rozwijaj i rozrastaj się z Warszawą. Pokazuje on trend, który stolica utrzymuje od lat i planuje na kolejne. Warszawa od lat prezentowana jest jako miasto przyjazne zarówno dla inwestorów, jak i dla mieszkańców. Jest to możliwe m.in. dzięki ekologicznym inwestycjom, jak rozbudowa oczyszczalni „Czajka”, niskoemisyjny transport publiczny oraz rewitalizacja terenów zieleni. Powodują one, że Warszawa została oficjalnym kandydatem do tytułu „Zielonej stolicy Europy” w 2018 roku. Do wzrostu atrakcyjności Warszawy przyczynia się także innowacyjny potencjał stolicy, zarówno w zakresie infrastruktury B+R, jak nowe centra zarządzania transferem technologii typu CEZAMAT CZiITT, oraz miękkie działania w tym rozwiązania dla mieszkańców, jak centrum kontaktu z mieszkańcami 19115, czy konkurs Dane po warszawsku na miejskie aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne.

Stolica pokazywana jest też jako miasto kreatywnych i zaangażowanych ludzi, zarówno nowej jakości urzędników, słuchających mieszkańców oraz ludzi kompetentnych, wspierających i wdrażających nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. Innowacje to wielopoziomowe zarządzanie, gdzie oprócz biznesu, nauki i administracji głos dawany jest mieszkańcom (budżet partycypacyjny). Warszawę kształtują ludzie i ich potrzeby.

Ranking fDI

Ranking fDI „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/2017” stanowi element odniesienia w ocenie krajobrazu inwestycyjnego Europy. Podobnie jak w poprzednich rankingach, także w tym roku dominuje Europa Północna i Zachodnia, jednak kraje pozostałych części kontynentu są coraz bardziej zauważalne. Ośrodek fDI przy sporządzaniu rankingu ocenił kilkaset europejskich miast i regionów m.in. w takich kategoriach jak potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i jakość życia, efektywność kosztowa, przyjazność dla biznesu oraz strategia przyciągania inwestycji zagranicznych.