Polska Wschodnia nie budzi zainteresowania wśród inwestorów. Aby przyciągnąć inwestycje, Warmia i Mazury muszą starać się podwójnie i dlatego aż  trzy największe miasta regionu - Olsztyn, Elbląg i Ełk - zdecydowały się na stworzenie parków naukowo-technologicznych.

Parki technologiczne już od kilku lat cieszą się dużą popularnością dzięki możliwościom, które dają przedsiębiorcom, w tym pomoc w uzyskaniu środków unijnych, wsparcie w procesie inkubacji oraz doradztwo i dostęp do specjalistycznych laboratoriów, który zmniejsza koszty działalności.

Najważniejszymi branżami na terenie Warmii i Mazur są: sektor spożywczy, drzewny, maszynowy i budowniczy, a wspomniane miasta chcę skusić inwestorów również... czystym powietrzem. Znajduje to odzwierciedlenie w usługach oferowanych m.in. przez Elbląski Park Technologiczny, na terenie którego mieści się Centrum Metaloznawstwa oraz Centrum Jakości Środowiska, w ramach którego działają Laboratoria Zaawansowanych Analiz Środowiskowych i Laboratorium Badań Środowiska Pracy oraz Centrum Technologii  Drewna i Mebli.

- Naszym celem jest współpraca z nauką przy wspólnym poszukiwaniu rozwiązań problemów technologicznych – podkreśla Paweł Lulewicz, dyrektor Elbląskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Dopasowanie oferty inwestycyjnej do najsilniejszych sektorów gospodarki regionalnej jest opłacalną strategią, w szczególności w przypadku województw, które ze względu na ograniczone środki nie mogą inwestować w wielostronny rozwój. - Najważniejsze jest określenie konkurencyjnych branż – zauważa prof. Hanna Godlewska-Majkowska, zastępca dyrektora Instytutu Przedsiębiorstw SGH.

Olsztyn, Elbląg i Ełk, trzy miasta o różnym potencjale, zdecydowały się zainwestować w parki naukowo-technologiczne. Ich władze podkreślają, że jest to szansa na rozwój regionu. - Parki technologiczne nie są modą, ale koniecznością – przekonuje Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku (na zdjęciu).

Jednak same budynki biurowe i hale produkcyjne to za mało, żeby przyciągnąć inwestorów. W Olsztynie na terenie parku powstaje również Inkubator Przedsiębiorczości oraz Centrum Transferu Technologii. Podobnie w Techno-Parku  w Ełku powstaje Inkubator Przedsiębiorczości oraz Inkubator Technologiczny, zaś w Elblągu działa szereg specjalistycznych laboratoriów. Wydaje się, że strategia przyjęta przez miasta jest opłacalna, o czym świadczy popularność parków. - Techno-Park w Ełku cieszy się dużym zainteresowaniem, więc starannie dobieramy lokatorów – wyjaśnia Andrukiewicz.

Parki technologiczne stanowią jeden z kroków ku poprawie wizerunku Warmii i Mazur w oczach potencjalnych inwestorów. - Podczas badań zrobionych w 2005 roku wyszło, że na Warmii i Mazurach brakuje centrów obsługi inwestorów i brakuje powiązań między nauką a biznesem. Obecnie te zarzuty są już nieaktualne – dodaje Jarosław Górski, członek zarządu Fundacji Best Place.

Jednocześnie, województwo słynące głównie z pięknej natury, musi wciąż walczyć z czynnikami spowalniającymi jego rozwój. Jednym z tych czynników jest właśnie wyobrażenie inwestorów o Warmii i Mazurach jako regionie dobrym dla branży spożywczej, ale nie dla przemysłu. - Elbląg jest otwarty na inwestycje w produkcję elementów ciężkich. Prowadzimy rozmowy na ten temat z ABB i Alstromem - przeczy temu wyobrażeniu  Adam Witek, wiceprezydent Elbląga.

Innym problemem może być brak odpowiedniej infrastruktury dla pracowników zagranicznych inwestorów – w miastach brakuje placówek edukacyjnych z wykładowym językiem angielskim. Kolejną kwestią jest skomunikowanie województwa z resztą Polski, w szczególności z międzynarodowymi lotniskami. Jednak władze samorządowe mają nadzieję, że inwestycje: Via Baltica –droga ekspresowa łącząca Warszawę z Talinem oraz RailBaltica – linia kolejowa łącząca Polskę z krajami bałtyckimi, pozwolą temu zaradzić.

W 2015 roku ma zostać otwarte także lotnisko w Szymanach. - Lotniska nie są koniecznym atutem dla regionu – uważa jednak Bożena Cebulska, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny powinien ruszyć w ostatnich miesiącach 2013 roku. Pierwsi najemcy do parku technologicznego w Ełku mają wprowadzić się jeszcze w listopadzie tego roku, zaś pierwsze firmy na terenie Elbląskiego Parku Naukowo-Technicznego już z powodzeniem działają.