Uroczyste otwarcie zakładu firmy Ronal w Wałbrzychu odbędzie się 10 stycznia. Przedsiębiorca zamierzał zatrudnić 350 osób, natomiast już teraz pracę w Wałbrzychu znalazło ponad 430. Inwestycja pochłonęła prawie pół miliarda złotych.

Firma Ronal zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymała w 2011 r., a zakład rozpoczął działalność już w kwietniu 2013 r. Koncern RONAL powstał w 1969 roku i należy do światowych pionierów na rynku felg aluminiowych. Swoje fabryki ma  m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i w Portugalii. Około 10 mln samochodów na całym świecie jeździ na felgach produkowanych przez tę firmę. W Wałbrzychu fabryka będzie produkować 2 miliony felg rocznie dla takich marek jak Fiat, Mercedes, BMW czy Opel.

W Wałbrzychu Ronal dołączył do innych motoryzacyjnych gigantów działających na terenie WSSE. Sąsiaduje m.in. w takimi potentatami jak Toyota, Mando, Faurecia, Quin czy NSK. Łącznie firmy te zainwestowały ponad 4,5 mld zł oraz zatrudniają prawie 8 tys. osób.

- Branża motoryzacyjna to jedna z trzech dominujących, najliczniej reprezentowanych branż w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firmy działające w WSSE produkują podzespoły i części na potrzeby producentów pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Powstają tu między innymi czujniki i sterowniki, wały napędowe, kulki do łożysk, materiały do wypełniania poduszek powietrznych – ale także takie elementy samochodów, jak siedzenia, kolumny kierownicze czy silniki. Bardzo rozwinięta jest też produkcja elementów z tworzyw sztucznych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Wałbrzyska Strefa to zaplecze produkcyjne dla wielu liczących się na świecie marek branży motoryzacyjnej – wyjaśnia Barbara Kaśnikowska, prezes „INVEST-PARKU”, spółki zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.