Nowoczesny kompleks biurowo-hotelowo powstaje w miejscu dawnego dworca autobusowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP. To pierwsza tak duża inwestycja w Polsce ukraińskiej firmy Wisher Enterprise. Wielofunkcyjny obiekt ma zostać oddany do użytku jesienią przyszłego roku. 

Plac naprzeciwko Dworca Głównego blisko 20 lat czekał na swoją drugą szansę. W 1994 roku przeniesiono stamtąd dworzec PKS, a teren w samym centrum stolicy Dolnego Śląska pozostawał do niedawna niezagospodarowany i niszczał. Pierwotnie miał tu powstać obiekt hotelowo-usługowy, a parę lat temu ówczesny właściciel terenu uzyskał nawet pozwolenie na budowę 14-piętrowego biurowca. Jednak dopiero obecny inwestor rozpoczął z powodzeniem realizację planowanego od dawna przedsięwzięcia.

– Dzięki tej inwestycji zyskają wszyscy. Poprawi się bezpieczeństwo i standard dzielnicy, wzrośnie wartość tutejszych nieruchomości, cała okolica Przedmieścia Oławskiego zyska na nowej ofercie handlowej i usługowej – podkreśla Zbigniew Maćków, którego pracownia zaprojektowała obiekt.

Obiekt przy placu Konstytucji 3 Maja składać się będzie z dwóch segmentów: prawie 55-metrowej wieży i niższej, sześciokondygnacyjnej części. W budynku znajdzie się trzygwiazdkowy hotel marki ibis Styles ze 133 pokojami . Na parterze działać będzie także restauracja, a na piętrze – centrum konferencyjne.

W niższej części budynku powstaną też lokale handlowe i usługowe. W wieży, na 12 kondygnacjach, znajdzie się z kolei przestrzeń biurowa o łącznej powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych.

Chcąc nawiązać do dawnej, historycznej tkanki miejskiej architekci zaprojektowali też obszerny trójkątny plac na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej.

- Przed wojną był tu zieleniec z fontanną otoczony czynszowymi kamienicami. Dzięki inwestorowi przy nowym budynku powstanie otwarta dla wszystkich przestrzeń z małą architekturą oraz drzewami i krzewami. Będzie przedłużeniem pięknie odrestaurowanego placu przed Dworcem Głównym PKP. A swoistą wisienką na torcie stanie się odnowiony zabytkowy słup ogłoszeniowy, który zostanie umieszczony na rogu nowego placu. To jeden z dwóch egzemplarzy, który zachował się we Wrocławiu, dzięki inwestorowi będzie pamiątką i symbolem tego miejsca – mówi Zbigniew Maćków.

Inwestor zadba także o usprawnienie komunikacji wokół inwestycji. Projekt zakłada remont chodników, zmiany w organizacji ruchu samochodowego oraz korektę sygnalizacji świetlnej na sąsiadujących skrzyżowaniach.

Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny nie ma jeszcze ostatecznej nazwy. Inwestor planuje rozpisać w tym celu konkurs wśród mieszkańców Wrocławia.

Wisher Enterprise to firma z siedzibą w Kijowie. Ma już na koncie budowę na Ukrainie hoteli, galerii handlowych czy aquaparku, a teraz rozpoczyna ekspansję na zachód. W Polsce spółka wybudowała już apartamenty pod wynajem, a jako miejsce na pierwszą naprawdę dużą inwestycję w naszym kraju Ukraińcy wybrali Wrocław.

Zakończenie budowy planowane jest na jesień 2014 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniesie 113 mln złotych.