4 marca firma Kemira oficjalnie otworzyła w Gdańsku biuro swojego nowego centrum usług biznesowych. Inwestor na siedzibę wybrał biurowiec Alchemia, w którym wynajął 2,6 tys. m kw. powierzchni, zajmując 2 piętra jednej z dwóch wież kompleksu.

Kemira to fińska firma działająca na globalnym rynku branży chemicznej i notowana na NASDAQ OMX. Zatrudnia łącznie ponad 5 tys. pracowników, a jej roczne obroty przekraczają 2 mld Euro. Europejskie centrum usług biznesowych otwarte w Gdańsku już dziś ma strategiczne znaczenie dla rozwoju firmy. Pracę w nim znajdzie ponad 200 specjalistów różnych dziedzin (logistyki, obsługi sprzedaży, finansów, zakupów i IT) wspierając działalność firmy na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Obecnie spółka zatrudnia ok. 100 osób.

Warto podkreślić, że zakres usług, jaki centrum będzie świadczyć dla swojej macierzystej korporacji, został już zwiększony w stosunku do pierwotnych planów. W celu dalszej optymalizacji działań, centrum będzie również obsługiwać zaawansowane procesy z dziedziny IT, które do tej pory Kemira zlecała dostawcom zewnętrznym. W związku z tym, centrum w Gdańsku zatrudni dodatkowych 30 informatyków. Poszukiwane będą osoby do obsługi i rozwoju SharePoint-a czy SAP-a. Do obsadzenia są też stanowiska związane z koordynacją prac całej jednostki oraz zarządzaniem projektami.

Trójmiasto, aby pozyskać tego inwestora, musiało spełnić kilka rygorystycznych warunków. Dla inwestora kluczowe znaczenie miała dostępność wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Dodatkowym atutem pomorskiej metropolii, była również duża liczba centrów świadczących usługi oparte na wiedzy (Knowledge Process Outsourcing) oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D). Dzięki temu, inwestor przekonał się, że Trójmiasto ma odpowiedni potencjał kadrowy do obsługi zaawansowanymi złożonych procesów.