Echo Polska Properties (EPP), międzynarodowy fundusz inwestycyjny oraz Echo Investment S.A., właściciel m.in. terenu dawnych Browarów Warszawskich, podpisały umowy dotyczące wspólnego zakupu terenu przy ul. Towarowej w Warszawie. Poinformowano o tym podczas targów "Expo Real 2016", które rozpoczęły się we wtorek w Monachium.

Kupujący zapłacą za nieruchomość polskiemu funduszowi private equity, Griffin Real Estate, łącznie ok. 120 mln euro, z czego 78 mln euro zaraz po podpisaniu umowy, natomiast pozostałą kwotę - po spełnieniu określonych warunków planistycznych.

- Nieruchomość, z uwagi na swoją wyjątkowo atrakcyjną lokalizację, będzie idealnie pasować do portfela EPP. - powiedział prezes funduszu Hadley Dean. Jego zdaniem jest to prawdopodobnie ostatnia tego rodzaju nieruchomość dostępna w centrum Warszawy.

Prezes spółki deweloperskiej Nicklas Lindberg zauważył z kolei, że w najbliższych latach w okolicy nieruchomości powstanie około 1 mln m kw. biur. Dodatkowo Wola jest dzielnicą, w której powstaje najwięcej mieszkań w Warszawie. - Nasza inwestycja uzupełni tę część miasta o funkcje handlowe, rozrywkowe i restauracyjne oraz przywróci Warszawie ten zniszczony kwartał ulic. - powiedział Lindberg.

Zgodnie z umowami Echo Polska Properties oraz Echo Investment stworzą joint venture, w którym fundusz inwestycyjny będzie posiadał 70 proc. udziałów, a deweloper - pozostałe 30 proc. Umowy są uzależnione od spełnienia określonych warunków, w tym m.in. uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

We wtorek w stolicy Bawarii poinformowano również o podpisaniu przez fundusz inwestycyjny i dewelopera przedwstępnej umowy sprzedaży, na mocy której ten pierwszy nabędzie siedem budynków biurowych o łącznej wartość 264 mln euro w Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.

Echo Polska Properties to fundusz inwestycyjny działający w sektorze nieruchomości handlowych i biurowych w 11 największych miastach Polski. Z kolei Echo Investment jest największym polskim deweloperem. W 2015 roku spółka deweloperska stała się częścią grupy kapitałowej tworzonej m.in. przez Griffin Real Estate, od którego kupuje nieruchomość przy Towarowej.