W Centrum Kulturalno-Kongresowym na Jordankach w Toruniu zawisła „Wiecha”. To symboliczny znak, że kończy się etap budowy najwyższego elementu konstrukcji dachowej, a realizacja jednej z największych inwestycji kulturalnych Torunia powoli zbliża się do końca. Już niedługo Toruń będzie mógł poszczycić się jedną z najnowocześniejszych Sal Koncertowych w Polsce. Generalnym Wykonawca wartej 157, 97 mln zł (brutto) inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (lider) – Acciona Infrastruktura (partner).

- W każdym większym mieście Polski znajduje się obiekt wybudowany przez Mostostal Warszawa, który nie tylko pełni swoje docelowe funkcje, ale również współtworzy charakter i klimat miasta. Stanowi istotny element, bez którego trudno sobie wyobrazić jego dzisiejszy krajobraz. Dziś, stojąc z Państwem w miejscu powstawania Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach, jestem dumny i szczęśliwy, że możemy wnosić swój wkład również w rozwój Torunia. To kolejna inwestycja Mostostalu Warszawa, po Centrum Sportowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Collegium Humanisticum czy Centrum Optyki Kwantowej, w tym przepięknym mieście. To dla nas wielka satysfakcja i powód do dumy! – powiedział podczas uroczystości Alojzy Malczak, dyrektor obszaru ds. Budownictwa Ogólnego Mostostal Warszawa.

Przebiegające, zgodnie z planem, prace budowlane na Jordankach trwają od kwietnia 2013 r. Docelowo powstanie tu przepiękny obiekt o niespotykanej architekturze, zaprojektowany przez światowej sławy hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Torunia.

Budynek będzie miał sześć kondygnacji i około 22 tys. mkw. powierzchni. W jego wnętrzu znajdą się: sala ze sceną posiadającą kanał dla orkiestry z widownią na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. Obok obiektu powstanie parking na 185 stanowisk.

Wielofunkcyjne Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordanach składać się będzie z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami, dzięki którym inwestycja będzie widna i przestrzenna. Dodatkowo system podwójnych ścian zapewni jej oszczędność ciepła i dobrą izolację od ulicznego zgiełku. Wzniesiona na obrzeżach miasta, obok zabytkowego zespołu miejskiego Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco, wielofunkcyjna Sala Koncertowa służyć będzie organizacji imprez koncertowych, teatralnych, operowych i kongresowych.

Głównym założeniem projektu jest wielofunkcyjność budynku polegająca na możliwości dostosowania wnętrza do potrzeb najróżniejszych imprez i wydarzeń kulturalnych. Ma on również pełnić funkcje wystawiennicze i edukacyjne. Swoją siedzibę znajdzie tu również Orkiestra Symfoniczna z Torunia. Jednym z zastosowanych rozwiązań będzie mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową a salą kameralną, która będzie najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce. Dodatkowo element ten będzie pozwalał na zmianę akustyki w zależności od potrzeb. Po jednej stronie obrotowych paneli znajdzie się płaszczyzna pochłaniająca dźwięk, a po drugiej rozpraszająca.

Architektem tej niezwykłej budowli jest znane hiszpańskie biuro architektoniczne - Menis Arquitectos. Fernando Menis, główny projektant i specjalista od wykorzystania betonu w architekturze zinterpretował historię Torunia na nowo – wpisując nowoczesny obiekt z betonu i cegły w historyczną zabudowę miasta. Specjalnie na potrzeby realizacji projektu na placu budowy utworzono indywidualny zakład produkcji betonu. Wszystkie decyzje dotyczące wyboru materiałów podejmował osobiście główny architekt, który poszukując najodpowiedniejszego odcienia betonu odwiedzał polskie kopalnie melafiru (kruszywo służące do produkcji betonu na Jordankach), aby ocenić jego jakość. Na ich bazie Mostostal Warszawa przygotowywał wiele próbek, z których Fernando Menis wybrał dwie najlepsze, pasujące do barwy cegły – jedną dla ścian wewnętrznych, a drugą do elewacji budynku. Zamysłem projektanta było, aby na powierzchni wyraźnie widoczna była odciśnięta faktura desek. W związku z tym w całym gmachu wykonuje się zróżnicowane pod względem faktury wykończenia ścian, na przykład w przestrzeniach reprezentacyjnych zaprojektowano wzór desek w poziomie, a  w pomieszczeniu prób muzyków – w pionie.

- Jak piękny i nowoczesny jest to obiekt będziemy się mogli przekonać na jesieni 2015 roku, kiedy to Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach otworzy swoje podwoje, a Toruń wzbogaci się o największą inwestycję kulturalną w swojej historii. To dla nas, jako Wykonawców, ogromna satysfakcja i powód do dumy, że możemy być jej częścią – dodał Alojzy Malczak.