Wczoraj, 23 lipca, Rada Ministrów przyjęła 14 rozporządzeń wprowadzających regulację wydłużającą o 6 lat termin funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Spór pomiędzy Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Gospodarki o przedłużenie terminu trwał od wielu miesięcy. Ostatecznie jednak RM podjęła korzystną dla stref decyzję. 

Jak argumentuje MG, wydłużenie działalności SSE o 6 lat spowoduje, że nadal będą one ważną zachętą inwestycyjną, przyczyniając się do zwiększonego napływu nowych projektów do Polski. Dłuższe funkcjonowanie stref ma szczególne znaczenie dla przedstawicieli sektorów o niskiej stopie zwrotu, np. z branży motoryzacyjnej, którzy często wybierają tereny SSE pod swoje inwestycje.

Dzięki jeszcze 14-letniej perspektywie działania stref tworzy się realna szansa na pełne  wykorzystanie limitu powierzchni sse w Polsce, czyli 20 tys. ha. Wydłużenie funkcjonowania SSE nie stoi w sprzeczności z prawem UE, ponieważ zasady udzielania pomocy publicznej w strefach są zgodne z regulacjami wspólnotowymi. Modyfikacje zasad dokonywane przez KE w kolejnych okresach programowania wprowadzane są do prawa krajowego i obowiązują przedsiębiorców, którzy uzyskają wsparcie po dniu ich wejścia w życie.

Rada Ministrów wydała przedłożone przez ministra gospodarki rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych: kamiennogórskiej, katowickiej, kostrzyńsko-słubickiej, krakowskiej, legnickiej, łódzkiej, mieleckiej, pomorskiej, słupskiej, starachowickiej, suwalskiej, tarnobrzeskiej, wałbrzyskiej, warmińsko-mazurskiej. Przepisy wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.