Tarnowskie Góry weszły do strefy ekonomicznej

  • 16 grudnia 2019
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Tarnowskie Góry wchodzą do strefy ekonomicznej – właśnie została podpisana umowe o współpracy w zakresie aktywizacji gospodarczej terenów inwestycyjnych pomiędzy miastem a Katowicką SSE. Strefa wspierać będzie nowe inwestycje mające wpływ na rozwój regionu m.in. poprzez zwolnienia przedsiębiorców z części podatku dochodowego.

– Cieszy nas wzrost małych i średnich inwestycji na Śląsku. Podpisana dziś umowa takim firmom będzie służyć. Jako strefa tworzymy wiele produktów dla obecnych i przyszłych inwestorów, mocno wspieramy szkolnictwo zawodowe, innowacje, przemysł związany z nowoczesnymi materiałami. Tarnowskie Góry to 9 tysięcy firm. Strefa jest dla was! – mówił dr Janusz Michałek, prezes KSSE S.A. 

Burmistrz miasta Arkadiusz Czech przypomniał, że od 2014 roku gmina działa na podstawie strategii obejmującej 3 filary: jakość życia mieszkańców, kulturę i turystykę oraz przedsiębiorczość. 

– Mieliśmy dylemat, co jako gmina możemy zrobić, żeby poprawiać warunki funkcjonowania tarnogórskich firm, poza rzecz jasna tworzeniem klimatu dla przedsiębiorczości. Tarnowskie Góry posiadają ogromny potencjał, mierzymy się jednak z ciężką sytuacją tarnogórskich firm działających w sektorze okołogórniczym. – mówił burmistrz. – Finalizuje się tworzenie strefy gospodarczej – to 5,5 ha terenu z dojazdem i uzbrojeniem przy ulicy Polnej. Mamy też kolejne potencjalne tereny inwestycyjne przy ulicy Zagórskiej, jednak warunkiem utworzenia w tym miejscu strefy będzie budowa drogi  S11 – przypomniał Czech. 

Do 2018 roku w Polsce funkcjonowały ściśle wytyczone obszary dla firm objęte zwolnieniem od podatku dochodowego. Nowa ustawa z sierpnia 2018 roku spowodowała odejście od ograniczeń terytorialnych – w ramach Polskiej Strefy Inwestycji działać można obecnie w dowolnym miejscy, gdy spełni się określone warunki. Czas korzystania ze zwolnienia od podatku wynosi od 10 do 15 lat od dnia uzyskania decyzji o wsparciu.  Przedsiębiorca zaoszczędzić może w tym czasie od 25 % do 45%  kwoty, którą chce zainwestować lub od wynagrodzenia swoich pracowników przez 2 lata. 

Warunkiem otrzymania wsparcia KSSE jest spełnienie kryteriów ilościowych i jakościowych. Pierwsze z nich dotyczy zainwestowania pewnej sumy pieniędzy. Minimalna wartość inwestycji dla dużych przedsiębiorstw w Tarnowskich Górach wynosi 10 mln zł, dla średnich – 2 mln, małych – 1,5 mln, dla mikro – 200 tys zł. Pułap ten jest niższy niż w większości innych miast, ponieważ Tarnowskie Góry graniczą z tracącym funkcje społeczno-gospodarcze Bytomiem. 

Kryteria jakościowe, za jakie punktowane jest przedsiębiorstwo to m.in. wsparcie branż zgodnych z polityką rozwojową kraju, poziom przychodów z eksportu, przynależność do krajowego klastra kluczowego, prowadzenie działalności badawczo rozwojowej, tworzenie wyspecjalizowanych miejsc prac, oferowanie stabilnego zatrudnienia, prowadzenie działalności o negatywnym wpływie na środowisko, wspieranie uczniów i studentów w zdobywaniu wykształcenia, pozapłacowe benefity dla pracowników. 

Wsparcie przeznaczone jest dla nowych inwestycji – nowych przedsiębiorstw, produktów, firm zwiększających zdolności produkcyjne, dywersyfikujących produkcję, dokonujących zmiany procesu produkcyjnego (automatyzacja). Nie obejmuje handlu, usług gastronomicznych, deweloperów.

Przedsiębiorca zobowiązany jest przez 3-5 lat utrzymać grunt, budynek, maszyny, inwestycję i zadeklarowane zatrudnienie. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów