Suwałki – rzecz o mieście, inwestycjach i klimacie

  • 7 czerwca 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Suwałki z lotu ptaka (fot. UM Suwałki)

W związku z tym, że Suwałki otrzymały wyróżnienie i zajęły ósme miejsce w kategorii „Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców” rankingu „Perły Samorządu”, który organizuje Dziennik Gazeta Prawna przybliżymy sylwetkę tego ośrodka miejskiego ze szczególnym naciskiem na najważniejsze kwestie jego charakteru gospodarczego, inwestycyjnego ale też miejsca z klimatem, w którym po prostu warto być. 

– Ranking pokazuje, że działania, które podejmujemy jako samorząd są właściwe. Specjaliści oceniają je pozytywnie. W imieniu wszystkich Suwalczan dziękuję za te wyróżnienie. To dla mnie jako Prezydenta Suwałk kolejny bodziec do dalszej pracy na rzecz naszego pięknego miasta. – podkreśla Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Dzięki staraniom i działaniom miasta ale także świetnych mieszkańców, chętnych do udziału w jego życiu i rozwoju Suwałki nie są już wyłącznie kojarzone, jako najzimniejsze miasto na mapie prognozy pogody.

Miasto na bieżąco prowadzi prace dot. identyfikacji istniejących szans rozwoju i mocnych stron ale też obszarów wysokiego ryzyka i zagrożeń w rozwoju. Miasto staje się przyjaznym miejscem do życia – rozbudowywany jest kalendarz wydarzeń kulturalnych oferta artystyczna i rekreacyjna miejskich ośrodków kultury i sportu. 

I w tym miejscu skrótowo przedstawiamy największe wydarzenia, które mamy nadzieję zachęcą do zasmakowania się w charakterze Suwałk i na które serdecznie zapraszamy:

98.PZLA Mistrzostwa Polski – Suwałki będą gospodarzem, najważniejszej w tym roku, imprezy a lekkoatletycznej w Polsce, która odbędzie się w dniach 9-11 czerwca br. na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś. Podczas trzech dni rywalizacji zaprezentuje się ponad 400 zawodników i zawodniczek, a wśród nich gwiazdy światowego formatu – medaliści olimpijscy i mistrzostw świata. Więcej informacji na stronie: https://suwalki2022.pl/

Air Show „Odlotowe Suwałki – W dniach  21-25 czerwca br., na suwalskim lotnisku, organizujemy ,,Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej 2022” zaś w dniu 25 czerwca br. trwać będzie Pokaz Lotniczy ,,AirShow – Odlotowe Suwałki” z międzynarodowymi pokazami akrobatyki lotniczej. Oprócz pokazów dynamicznych, w trakcie trwania imprezy zaplanowano wystawę statyczną sprzętu lotniczego, strefę zabaw dla dzieci, sekcję modelarstwa lotniczego suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, strefę gastronomiczną i strefę handlowo – wystawienniczą. Więcej informacji na profilu facebook wydarzenia: https://www.facebook.com/odlotowesuwalki/

Suwałki Blues Festival – To powrót do dobrych tradycji festiwalu. Zaprezentowany już został program koncertów , które przez 4 lipcowe dni wybrzmią w Suwałkach (7-10 lipca br.). 15 Suwałki Blues Festival będzie wszystkim tym co najlepsze sprzed okresu pandemii. Dodatkowo pojawią się nowości, które zaspokoją najbardziej wybrednych fanów muzyki blues. Pełen program 15 edycji Suwałki Blues Festival można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu: http://suwalkiblues.com/pl

Co więcej wysokie miejsce w „Perłach Samorządu” jest to nie jedyny sukces na przestrzeni ostatnich dni – Miasto Suwałki zdobyło również prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny samorząd”.

Konkurs Innowacyjny Samorząd jest projektem Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. W naszej kategorii zgłoszono najwięcej pomysłów (70) w tej edycji konkursu. 

I poniekąd tradycyjnie, choć skrótowo, o infrastrukturze miasta. W Suwałkach mamy obiekty i infrastrukturę, którą nie zawsze mogą poszczycić się znacznie większe miasta (np. największa w regionie hala sportowo-rekreacyjna Suwałki Arena, Aquapark, Suwalski Ośrodek Kultury), a jednocześnie żyje się u nas spokojniej w porównaniu do nich. Mamy rozwinięte i duże zakłady pracy funkcjonujące w tzw. podstrefie suwałki Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz innowacyjną przedsiębiorczość. Do Suwałk można również bezpiecznie dolecieć dzięki lokalnemu lotnisku. Na ternie miasta funkcjonuje już ponad 100 km ścieżek rowerowych.

Foto

Słowem zakończenia kolejny ranking: Suwałki mają perspektywy rozwojowe i są atrakcyjnym miejscem do życia dla ludzi młodych. I nie jest to opinia oparta na subiektywnych odczuciach, ale tak wynika m.in. z rankingu samorządowego pisma „Wspólnota”, które , na koniec 2021 r.,  opublikowało zestawienie miast według zmiany liczby ludności w latach 2004-2020.

Suwałki są jednym z dwóch polskich miast na prawach powiatu, w których liczba mieszkańców zwiększyła się w ciągu szesnastu lat przed pandemią koronawirusa. A to oznacza, że w Suwałkach jest dość dużo ludzi w wieku produkcyjnym, a proces starzenia się mieszkańców w naszym mieście jest mniej odczuwalny niż w innych polskich miastach.

Staramy się by, razem z mieszkańcami a także ludźmi życzliwie traktującymi to unikalne miejsce realnie działać w celu tworzenia Suwałk „na wymiar”. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów