Tereny po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz znów zatętnią życiem. SRK podpisała w tej sprawie z miastem list intencyjny. To kluczowy ruch w stronę pobudzenia aktywności gospodarczej miasta i transformacji regionu. Nawiązuje do kluczowego dla woj. śląskiego projektu „Kazimierz OdNowa”.
Prawie 40 hektarów, 338 działek. Tyle może otrzymać Sosnowiec w ramach darowizny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Celem jest przeprowadzenie procesu transformacji w dzielnicach Kazimierz i Porąbka oraz zagospodarowanie pogórniczych terenów, nadając im nowe funkcje i przeznaczenie.
– To przykład wspólnej troski o przyszłość regionu – z poszanowaniem dziedzictwa poprzemysłowego i nowoczesną gospodarką. SRK konsekwentnie pracuje na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w tym kierunku. Powodzenie tych zamierzeń zapewni dalsza współpraca pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a Gminą Sosnowiec. Działamy, by jak najlepiej gospodarować majątkiem Skarbu Państwa umożliwiając rozwój pogórniczych gmin. – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Reklama
Reklama
Żłobek, muzeum, miejsce dla start-upów
Zagospodarowanie tych terenów, jak wskazuje miasto, będzie nawiązywało do projektu Kazimierz OdNowa, realizowanego na terenach po KWK Kazimierz-Juliusz i finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W 2020 roku SRK przekazała miastu na ten cel blisko 3 hektary wraz z zabytkowymi zabudowaniami budynku maszyny wyciągowej i nadszybia oraz charakterystyczną wieżą szybową Kazimierz-I.
– Kazimierz Górniczy wyrósł na węglu, wokół kopalni toczyło się życie całej dzielnicy. Chcemy, aby nadal miejsce, gdzie kiedyś działała KWK Kazimierz-Juliusz wyznaczało rytm dla tej dzielnicy. Stąd nasze plany dotyczące umieszczenia żłobka i przedszkola w budynku dawnej cechowni. Zadbamy również o przestrzeń w której powstanie muzeum, bo pamiętamy o historii. Będzie też miejsce na gastronomię. Dużą rolę w naszych planach odgrywają przedsiębiorcy z myślą o których projektujemy przestrzeń na potrzeby startupów. – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Dzięki świetnej współpracy z SRK czego efektem będzie przekazanie Gminie w sumie 40 hektarów przestrzeni, chcemy wprowadzić kolejne funkcje. Przede wszystkim planujemy budowę nowego osiedla mieszkaniowego, które będzie w dużej mierze samowystarczalne energetycznie. To będzie jeden z największych miejskich projektów, który całkowicie odmieni oblicze Kazimierza Górniczego. – dodaje prezydent.
Reklama
W grze kolejne hektary
SRK, wspólnie z gminą, pracuje również nad dalszym zagospodarowaniem prawie 20 hektarów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz w rejonie ulic Grenadierów i Łaziennej. SRK planuje przeznaczyć na sprzedaż komercyjną blisko 10-hektarowy teren. Pozostała część mogłaby zostać wykorzystana przez gminę między innymi pod budowę ścieżki rowerowej i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogę dojazdową do cmentarza.
Ostatnia zagłębiowska kopalnia
KWK Kazimierz-Juliusz była najdłużej działającym w Zagłębiu Dąbrowskim, bo od 1938 roku, zakładem wydobywczym. Po tym jak podjęto decyzję zamknięciu kopalni w 2014 roku trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 29 maja 2015 roku na powierzchnię wyjechała ostatnia tona węgla. Proces likwidacji zakończył się w 2020 roku.