Rynek nieruchomości komercyjnych 2021 - Podsumowanie

  • 15 grudnia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Pandemia okazała się testem dla rynku pokazującym, które klasy nieruchomości komercyjnych są szczególnie odporne na zawirowania. Było to widoczne już w 2020 roku, a w 2021 roku obserwowaliśmy kontynuację tych tendencji. Dotyczyło to przede wszystkim rynku magazynowego, który zdał „egzamin”, a wartość aktywów stale rosła. Pojawił się także dodatkowy czynnik w postaci presji inflacyjnej – rosło zainteresowanie nieruchomościami jako inwestycją chroniącą kapitał przed inflacją. – mówi Maciej Wójcikiewicz, dyrektor działu wycen w CBRE.

Magazyny szybko pną się w górę 

W 2021 obserwowaliśmy silny trend wzrostowy, jeśli chodzi o wartość nieruchomości magazynowych. Inwestorzy na tym rynku byli szczególnie aktywni i mimo, że ceny rosną, to wiele podmiotów cały czas kupuje takie aktywa. Dzięki kluczowej lokalizacji i wciąż konkurencyjnym kosztom pracowniczym Polska ma potencjał, by zaspokajać potrzeby logistyczne całej Europy. Rozwój infrastruktury dodatkowo sprawia, że wciąż pojawiają się nowe dostępne grunty, atrakcyjne pod kątem lokalizacji i komunikacji. – mówi Maciej Wójcikiewicz.
 
Biura, handel i hotele dostosowują się do zmian

Na rynku biurowym w 2021 roku sytuacja była względnie stabilna. Ceny takich nieruchomości różniły się przede wszystkim w zależności od lokalizacji, jakości budynków i długości najmów. Największym zainteresowaniem cieszyły się najlepiej położone nowoczesne obiekty w centrum Warszawy, wynajęte na długie okresy do najemców o wysokiej wiarygodności i w ich przypadku obserwowaliśmy wzrost wartości. W przypadku mniej pożądanych nieruchomości biurowych wzrost wycen był w dużym stopniu związany z działaniami mającymi na celu ich unowocześnienie, wynajęcie lub wydłużenie umów najmu. – mówi Maciej Wójcikiewicz.

Obszar nieruchomości handlowych jest obecnie mocno spolaryzowany jeśli chodzi o ceny. W 2021 roku zaczęła rosnąć wartość przede wszystkim obiektów tzw. convenience: parków handlowych, marketów i hipermarketów, zapewniających łatwy dostęp do dóbr pierwszej potrzeby. Takie nieruchomości mają duży potencjał do wzrostu także w przyszłości, szczególnie jeżeli zabezpieczone są długimi umowami najmu. Gorzej wyglądała sytuacja w obszarze centrów handlowych. Wielu dotychczasowych inwestorów zamieniło je na inne sektory. Widzimy, że rynek oczyszcza się sam z projektów niższej jakości. Część z takich aktywów jest również kupowana przez inwestorów, którzy chcą nadać im inne funkcje, np. mieszkaniowe. Z drugiej strony wiele nowoczesnych centrów handlowych, znajdujących się w dobrych lokalizacjach, w 2021 roku osiągało wysokie wyniki, zbliżone do tych sprzed pierwszej fali COVID-19. 

Sytuacja nieruchomości hotelowych w 2021 roku wciąż była trudna. To rynek, który najdłużej będzie wracał do stanu sprzed pandemii. Jednak widać wyraźnie, że szczególnie sieci hotelowe cały czas inwestują w swoje aktywa licząc, że wkrótce sektor odzyska stabilność. – dodaje Maciej Wójcikiewicz. 

Wartość mieszkań w górę

Inwestorzy instytucjonalni dopiero zaczynają pojawiać się na polskim rynku mieszkań na wynajem, ale już coraz mocniej zaznaczają swoją obecność. Wśród nich znajdują się też ci, którzy zmieniają profil swojej działalności, np. z handlowego. Szczególnie w pierwszej połowie 2021 roku obserwowaliśmy gwałtowny wzrost rynku. Tego typu inwestycji z pewnością będzie przybywać.

Co zwiększy wartość rynku?

Mimo spowolnienia w niektórych sektorach, pandemia nie zatrzymała aktywności inwestorów. W 2021 roku deweloperzy zakupili dużo gruntów pod nowe projekty, szczególnie mieszkaniowe i magazynowe. Tym, co z pewnością jeszcze przyspieszyłoby rozwój rynku, jest zaangażowanie polskiego kapitału. Wprowadzenie REIT-ów wpłynęłoby pozytywnie m.in. na rozwój niektórych lokalnych rynków, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród zagranicznych inwestorów. Coraz ważniejszym kryterium wartości nieruchomości staje się ESG. Trwałość budynku, jego emisyjność czy komfort, jaki zapewnia użytkownikom, stają się kluczowe dla inwestorów. To obszar, którego znaczenie w pandemii znacznie wzrosło i bardzo cieszy nas, że właściciele nieruchomości podejmują wiele działań dostosowujących swoje obiekty do tych standardów. 

Największe zainteresowanie terenami inwestycyjnymi w Polsce

Dynamika zakupów na rynku nieruchomości magazynowych pokazuje, że nadal istnieje bardzo duże zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi przeznaczonymi na cele inwestycji magazynowych i produkcyjnych.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości gruntowe zlokalizowane na terenie głównych rynków magazynowych, takich jak Warszawa, Łódź i okolice, Poznań, Wrocław oraz cały Górny Śląsk. W tych regionach zainteresowanie dotyczy praktycznie wszystkich nieruchomości możliwych do zagospodarowania o wielkości powyżej 1 hektara. Zainteresowaniem cieszą się także nieruchomości położone na terenie administracyjnym miast i w niedalekiej odległości od nich.

– Rosnące zapotrzebowanie na działki na terenie miast sprawia, że często klienci i deweloperzy magazynowi zaczynają rywalizować z rynkiem mieszkaniowym i usługowym – i są w stanie zapłacić za swoje parcele zdecydowanie więcej niż kiedyś. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, tak również w trzecim kwartale 2021 roku widzimy, że samorządy uwalniają kolejne interesujące tereny będące zasobem publicznym. Z racji tego, że to często bardzo dobre lokalizacje, rywalizacja na przetargach publicznych jest zacięta. Na zainteresowanie drogimi gruntami w miastach ma wpływ również zmieniający się profil klientów – takich jak np. klienci centrów danych. – informują eksperci z Cushman & Wakefield.

Tereny inwestycyjne a mniejsze rynki regionalne

Poza głównymi rynkami intensywnie rozwijają się rynki wschodzące, tam zainteresowaniem cieszą się głównie duże nieruchomości o wielkości około 10 ha, z miejscowym planem i istniejącym uzbrojeniem terenu. Jednak na rynkach regionalnych coraz bardziej zauważalny jest deficyt terenów inwestycyjnych. Wynika to z faktu, że przygotowane grunty w obecnej sytuacji rynkowej zostały szybko zainwestowane, a przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych jest długotrwałym procesem, wymaga czasochłonnych zmian planów, uzbrojenia terenów i stworzenia dobrej komunikacji.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów