Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce. Prognozy na 2023 rok

  • 8 grudnia 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Bartłomiej Krzyżak, Senior Director, Investment w Avison Young

Rok 2023 z perspektywy deweloperów magazynowych będzie stał pod znakiem bardzo przemyślanych zakupów. Przy wciąż rosnących kosztach finansowania, zmieniających się kosztach budowy oraz presji ze strony inwestorów na przeceny na rynku gotowych magazynów, rynek gruntów będzie niestety pierwszym, który odczuje tę skumulowaną presję. 

– Jedynie dobrze przygotowane grunty, wraz z podpisanymi umowami najmu przez najemców, mają szansę być przedmiotem transakcji, a nie jedynie niezobowiązującą opcją ze strony deweloperów wobec zakupu gruntu. Przez ostatnie 10 miesięcy zdecydowanie zmalała presja ze strony właścicieli na podnoszenie cen. Ci właściciele, którzy nie wykazali się zrozumieniem wobec dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej i reprezentowali strategię braku elastyczności cenowej, w wielu przypadkach będą musieli ponownie wrócić ze swoimi gruntami na rynek. – mówi Bartłomiej Krzyżak, Senior Director, Investment w Avison Young.

Zauważalna zmiana będzie widoczna również w podejściu sprzedających do opcji zabezpieczeń gruntu. Wielu właścicieli, skuszonych wysokimi wycenami gruntu, niewystarczająco dbało o prawa do pozwoleń i decyzji dla posiadanych przez siebie gruntów. Takie pozwolenia nie przechodzą z automatu na właściciela lecz na starającego się o nie dewelopera. Co do zasady, dotychczas miało to uzasadnienie, w sytuacji gdzie w większości przypadków dochodziło do umowy ostatecznej. Obecnie, gdy deweloperzy rezygnują z zakupu części zabezpieczonych gruntów, właściciele dowiadują się, iż wszystkie pozwolenia stanowią własność strony kupującej i okres procesu pozyskania przykładowego Pozwolenia na Budowę należy rozpoczynać od początku na własny koszt.  

Zapewne w 2023 roku właściciele rozważniej będą podchodzić do opcji zabezpieczania gruntów, kładąc dużo większy nacisk na posiadanie praw do procesowanych pozwoleń.

Odnośnie popytu na najlepsze grunty, niezmiennie najbardziej płynnym rynkiem będzie 5 głównych hubów logistycznych. Dostrzegalne natomiast jest rosnące zapotrzebowanie na grunty wzdłuż zachodniej granicy i nieco mniejszy popyt na wschodnią część kraju – pomimo imponującego rozwoju infrastruktury drogowej. 

Trendem, który będzie wzmacniał się w 2023 roku i kolejnych latach będzie rosnący popyt na grunty typu brownfield w ramach największych aglomeracji miejskich na czele z Warszawą, Trójmiastem, Wrocławiem, Krakowem, Poznaniem. Ma to oczywiście związek z rozwojem logistyki ostatniej mili oraz popytem na mniejsze moduły magazynowe wraz z częścią biurową. W wielu przypadkach, najlepsze projekty typu brownfield, mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż poszukiwanie pustej, niezabudowanej, ale jednocześnie odpowiednio uzbrojonej działki.

Podsumowując, w roku 2023 nie spodziewamy się bicia kolejnych rekordów na rynku gruntów pod logistykę, aczkolwiek będzie to dalej aktywny segment rynku.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów