Ruszył serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego

  • 5 listopada 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów, resort rozwoju, pracy i technologii uruchomił serwis dedykowany cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego (JST) do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.

Cyfryzacja planowania przestrzennego


– Stawiamy kolejny krok w kierunku elektronizacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Cyfrowe dane przestrzenne znacząco ułatwią inwestorom dostęp do informacji na temat terenów, które ich interesują. W sieci będą dostępne takie dokumenty jak: plan zagospodarowania przestrzennego województwa, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co ważne, będą one dostępne publicznie oraz zgromadzone w ujednolicony sposób. – mówi wicepremier Jarosław Gowin.

Proces cyfryzacji planowania przestrzennego nabiera tempa. Od końca października JST będą zobowiązane do tworzenia i prowadzenia zbiorów danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego (APP). Wprowadza to nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dodany rozdział 5a) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Wchodzi ona w życie 31 października 2020 r.

Przede wszystkim jasna informacja

Serwis umożliwia każdemu zainteresowanemu w sposób szybki i prosty odnaleźć informacje i narzędzia dedykowane cyfryzacji planowania przestrzennego.

Zawartość serwisu została pogrupowana w kategorie tematyczne, takie jak:

  • Standaryzacja – obowiązujące regulacje,
  • Standaryzacja – planowane regulacje,
  • Harmonizacja INSPIRE,
  • IIP (Infrastruktura Informacji Przestrzennej),
  • Narzędzia.


Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego dostępny jest pod adresem: www.gov.pl/zagospodarowanieprzestrzenne.  

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów