Polska Strefa Inwestycji iskrą do rozwoju dla MŚP

  • 20 września 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE

W trudnym covidowym 2020 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciągnęła 38 inwestycji, a do początku września 2021 roku 30 kolejnych. Dzięki nim powstanie i zostanie utrzymanych około 8000 miejsc pracy, a firmy zainwestują blisko 3 mld zł. W 2020 r. została uznana za trzecią strefę na świecie w rankingu stref ekonomicznych przygotowywanym przez fDi Magazine. Zespół analityków dwumiesięcznika z grupy Financial Times uznał ŁSSE także za najlepszą w Europie i najlepszą globalnie dla firm z sektora MŚP! Mając na uwadze powyższe dane w ŁSSE z niecierpliwością czekają na podsumowanie za 2021 rok.

To, że mikro, małe i średnie firmy dobrze czują się w strefie potwierdzają nie tylko rankingi, ale także wyniki. 

– Przed wprowadzeniem PSI, mikro, małe i średnie firmy stanowiły około 30 proc. inwestorów w ŁSSE. Dziś blisko 70 proc. nowych firm to przedstawiciele sektora MŚP, głównie z polskim kapitałem. –mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE. 

Wiele z tych inwestycji nie byłoby możliwe gdyby w 2018 roku nie wprowadzono Polskiej Strefy Inwestycji, ułatwiającej strefowe inwestycje dla tego sektora.

– Dziś firma może zainwestować praktycznie na każdej nieruchomości i otrzymać wsparcie strefowe w postaci zwolnienia w podatku dochodowym. Kiedyś mogła to zrobić tylko w wyznaczonych podstrefach - enklawach. Jak dobrze zadziałał ten mechanizm wprowadzony przez Rząd najlepiej pokazują liczby. Bez niego realizacja 30-u inwestycji w ubiegłym roku nie byłaby możliwa. Mimo pandemii nasi inwestorzy inwestują około 3 mln zł. – wskazuje Marek Michalik, prezes ŁSSE. 

Mimo znacznego odblokowania terenów inwestycyjnych dzięki pojawieniu się Polskiej Strefy Inwestycji firmy nadal poszukują pod inwestycję dobrze przygotowanych nieruchomości. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stara się wychodzić naprzeciw potrzebom inwestorów i nieustająco przygotowuje dedykowane pod inwestycje tereny. Aktualnie posiada dwa atrakcyjne kompleksy, jeden na łódzkim Olechowie o wielkości 5,6 ha, w obszarze miasta Łodzi. W sąsiedztwie jest terminal kolejowy, do którego docierają pociągi z towarami z Chin, a także fabryki: B/S/H, czy Della. I drugi kompleks na granicy Łodzi i Ksawerowa. Tu w ofercie dla nowych inwestorów ŁSSE przygotowała pola inwestycyjne o powierzchni 21 ha, 6 ha, 4 ha oraz 3 ha. Ten kompleks wybrały takie firmy jak Miele, Nippon Seiki czy lokalne, polskie OxyLine, Trans-Tex, a także Kabo. Miele to światowy potentat branży AGD, który w Ksawerowie zbudował nowoczesną fabrykę produkującą sprzęt AGD. 

Dzięki Łódzkiej Strefie korzysta też z innowacji opartych o technologię 5G. Nippon Seiki to japoński inwestor, który zbudował fabrykę do produkcji wyświetlaczy typu head-up, zestawów wskaźników do samochodów i motocykli - będzie dostarczać produkty do fabryk BMW czy Audi. Oxyline to polska firma z Pabianic, która zajmuje się produkcją masek ochronnych różnego typu., w kompleksie Ksawerów zamierza zbudować nowy zakład produkcyjny. Kolejny przedsiębiorca z Pabianic, to firma Kabo, działająca w branży zoologicznej. Firma specjalizuje się w produkcji legowisk dla zwierząt i należy do grupy wiodących producentów w Europie, a w Ksawerowie wybuduje nowy zakład produkcyjny. Trans-Tex specjalizuje się w produkcji tkanin i dzianin na potrzeby przemysłu meblarskiego, obuwniczego oraz innych. Zamierza przenieść dotychczasowy zakład i rozbudować go na terenie Ksawerowa. Wszyscy wymienieni inwestorzy kupili nieruchomość z dostępem do nowej infrastruktury drogowej zbudowanej wspólnie przez Łódzką Strefę i samorządy. 

Łódzka Strefa kupuje tereny z potencjałem i przygotowuje je pod inwestycje, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, w ten sposób buduje gotową ofertę nieruchomości dla potencjalnych inwestorów polskich czy zagranicznych. W tym roku ostatecznie zagospodarowana została Podstrefa w Konstantynowie Łódzkim, czyli łącznie ponad 60 ha zagospodarowywane od 2004 r., gdzie pierwszym inwestorem był Gilette. Z kolei otwarta w 2016 r. Podstrefa Ksawerów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i jest oferowana dla kolejnych firm, które już niedługo mogą ulokować tam swoje inwestycje.  

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów