Łódzka Strefa podbija światowe rankingi

  • 14 stycznia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Park Przemysłowy Stokowska (fot. ŁSSE)

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana za trzecią na świecie i pierwszą w Europie. W światowym rankingu stref ekonomicznych 2020, jako jedyna z Polski znalazła się w czołowej dziesiątce. Wysokie miejsce zawdzięcza wynikom inwestycyjnym, ale także jak podkreślają przedstawiciele strefy, szerokiej ofercie dla przedsiębiorców.
 
Światowy ranking specjalnych stref ekonomicznych przygotowywany jest przez specjalistów fDi Magazine, czyli dwumiesięcznika z grupy Financial Times zajmującego się globalnie tematyką inwestycji. To pierwsze podium Łódzkiej Strefy, która od kilku lat znajdowała się w czołowej dziesiątce. W tym roku weszła do ścisłej światowej trójki. 

– To efekt zarówno rekordowego roku inwestycyjnego w ŁSSE jakim był 2019, jak i ciągłego poszerzania oferty strefy. – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Strefy.

We wspomnianej ofercie znajdują się tereny przygotowane pod inwestycje, powierzchnia magazynowa pod wynajem dla MŚP w Stokowska Park, programy wsparcia finansowego dla młodych firm Startup Spark i S5, a także dofinansowania szkoleń pracowników w projekcie Strefa RozwoYou.

– W 2019 roku wydaliśmy 34 decyzje o wsparciu, a w mijającym 38. Co roku dzięki naszym inwestorom powstaje blisko tysiąc nowych miejsc pracy. – wyjaśnia Michalik.

ŁSSE została też uznana za najlepsze miejsce do inwestowania na świecie i w Europie dla mikro, małych i średnich firm. W 2019 roku firmy MŚP stanowiły prawie 60 proc., a w 2020 blisko 70 proc. wszystkich nowych inwestorów w Łódzkiej Strefie. To zdecydowany wzrost, bo jeszcze do niedawna ich udział wynosił około 30 proc. Do rozwoju firmy z sektora MŚP popchnęło wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji, czyli zmiana ustawy o działalności stref. Od dwóch lat można zainwestować praktycznie na każdej nieruchomości i ubiegać się o zwolnienie z podatku oferowane przez strefę. Przed zmianą przepisów otrzymanie zwolnienia było jednoznaczne z ulokowaniem inwestycji w jednej z podstref. O ile dla dużych firm nie był to problem, o tyle dla małej firmy, która myślała o rozbudowie zakładu na działce obok istniejącej siedziby – była to bariera nie do pokonania. 

Przeszkodami w rozwoju mogą też być wydatki związane z budową nowej powierzchni magazynowo -produkcyjnej. Dlatego ŁSSE wyszła naprzeciw oczekiwaniom, szczególnie firm MŚP i zbudowała Park Przemysłowy Stokowska. Obiekt położony w północno – wschodniej części Łodzi pod adresem Stokowska 27. Zaledwie kilka kilometrów od Autostrady A1. Hala gwarantuje nowoczesną przestrzeń magazynowo – produkcyjną z zapleczem biurowym i socjalnym. Podzielona jest na 8 modułów, każdy o wielkości około 1200 mkw. Przed wynajęciem powierzchni można ubiegać się o zwolnienie z podatku za działalność w strefie. Każdy moduł ma oddzielne wejście, elektryczną rampę do rozładunku samochodów ciężarowych, a wokół obiektu jest blisko 150 miejsc postojowych, w tym 14 dla aut ciężarowych. Od 2019 roku jednym z najemców jest firma Miraculum S.A.

– Na wynajęcie przedmiotowego lokalu zdecydowaliśmy się przede wszystkim z uwagi na centralną lokalizację Łodzi, bardzo korzystne komunikacyjnie położenie lokalu w samej Łodzi oraz nowoczesny i spełniający wysokie europejskie standardy budynek, a także bardzo dobrą infrastrukturę techniczno-drogową. Z perspektywy czasu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że nasz wybór okazał się bardzo właściwy z punktu widzenia oczekiwań Spółki. Nie do przecenienia pozostaje bardzo profesjonalne, życzliwe i indywidualne podejście Zarządu Strefy do najemców. – mówi Tomasz Sarapata, Przewodniczący RN Miraculum S.A.

Do Stokowska Park wprowadziło się już siedem firm, co oznacza, że do wynajęcia pozostał ostatni wolny moduł. Wśród nich przeważają firmy z polskim kapitałem, choć jest też inwestor japoński. Jak podkreślają przedstawiciele Łódzkiej Strefy jest to idealna oferta dla firm, które chcą swoich sił spróbować na łódzkim rynku, ale nie są w stanie bądź nie chcą inwestować dużych środków w budowę własnego obiektu. Komercjalizacja hali przebiegła na tyle sprawnie, że Zarząd ŁSSE rozważa budowę kolejnych tego typu obiektów. 

Strefa rozwija także Hub Innowacji. Pod tym tajemniczym hasłem kryje się kilka projektów technologicznych, za które otrzymała nagrody we wspomnianym światowym rankingu stref. W kategoriach: 5G Readiness, Connectivity, Freezone 4.0, Future Mobility, Industry 4.0. 

– Staliśmy się Strefą 4.0., która jest źródłem innowacji napędzających Przemysł 4.0 w Polsce i nie tylko. Od kilku lat prowadzimy akcelerator Startup Spark, w którym rodzą się nowoczesne rozwiązania dla biznesu. W naszym portfolio mamy już blisko 100 startupów, które otrzymały od nas wsparcie merytoryczne i finansowe podczas tworzenia nowych technologii. – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Mimo zwiększonej aktywności firm z sektora MŚP o wynikach stref w rankingach fDi nadal decydują duże firmy. Wśród projektów ŁSSE, które były oceniane także przez specjalistów z fDi znalazły się inwestycje: Impexmetalu, Adamedu, FF Marki Własnej, Wipaszu, Union Industries, Corning Optical Fiber czy japońskiego Nippon Seiki.  Ostatni z wymienionych inwestorów na lokalizację nowoczesnej fabryki do produkcji wyświetlaczy head-up, zestawów wskaźników do samochodów i motocykli wybrał Ksawerów pod Łodzią. Inwestycje, która będzie dostarczać produkty do fabryk BMW czy Audi zbudował na terenach, które kupił od ŁSSE. 

– Kupujemy tereny z potencjałem i przygotowujemy je pod inwestycje. Budujemy odpowiednią infrastrukturę drogową, a także dbamy o odpowiednie uzbrojenie terenu zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Zwiększamy ich atrakcyjność i użyteczność poszerzając w ten sposób ofertę Łódzkiej Strefy. Gdy zjawia się inwestor mamy dla niego gotowe propozycje. – wyjaśnia Dorota Lombardi, dyrektor Departamentu Pozyskiwania i Obsługi Inwestora w ŁSSE.

Sprawdziliśmy jakie tereny inwestycyjne aktualnie posiada Łódzka Strefa. W ofercie jest działka we wschodniej części Łodzi o wielkości 5,6 ha, w obszarze miasta. W sąsiedztwie bocznica kolejowa, do której docierają pociągi z towarami z Chin, a także fabryki: B/S/H, czy Della. I dwie nieruchomości o wielkości 31 ha i 12 ha na granicy Ksawerowa i Łodzi, obok trasy S14. W podstrefie „Ksawerów” swoje fabryki ulokowały takie firmy jak Miele – światowy potentat branży AGD i japoński Nippon Seiki, o którym wspominaliśmy. Na jednej z działek zakład produkcyjny ma rozwinąć także firma OxyLine z pobliskich Pabianic, czyli nowy inwestor Łódzkiej Strefy. 

Łódzka Strefa dla potencjalnych inwestorów przygotowuje nieruchomości pod inwestycje. Zajrzeliśmy do aktualnej oferty, z której wynika, że na potencjalne firmy czeka blisko 50 ha gruntów i ponad 1000 mkw. przestrzeni w hali magazynowo – przemysłowej. Aktualna oferta obejmuje: 

  • Działkę przy ul. Informatycznej w Łodzi o wielkości 5,6 ha
  • Nieruchomości położone w Ksawerowie przy ulicy Giełdowej, dwie działki o wielkości 31 ha i 12 ha
  • A także gotową powierzchnię do wynajęcia w nowoczesnej hali magazynowo – przemysłowej przy ul. Stokowskiej 27 w Łodzi. 
     

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów