Koreańska inwestycja za 240 mln zł. w Tarnobrzeskiej SSE

  • 20 stycznia 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii i Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

Koreański koncern Enchem Poland zainwestuje ponad 240 mln zł na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN (TSSE) w Kobierzycach (woj. dolnośląskie). – poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP). Inwestor sfinansuje nowy projekt polegający na produkcji roztworów elektrolitycznych wykorzystywanych w akumulatorach samochodowych. 

– W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji. Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w EURO-PARK KOBIERZYCE to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy. – powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii.

– W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Przez ten czas firmy zainwestowały 15,5 mld zł w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tysięcy miejsc pracy. – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Wręczenie decyzji o wsparciu na prowadzenie działalności gospodarczej firmie Enchem Poland to setna decyzja w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a jednocześnie jest to trzecia największa inwestycja koreańska w tarnobrzeskiej strefie od początku działania Polskiej Strefy Inwestycji.

– EURO-PARK KOBIERZYCE, w którym decyzje o wsparciu wydaje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, od lat przyciąga innowacyjne firmy. W jego ramach działa już koreański LG Energy Solution, który produkuje baterie do samochodów elektrycznych. Teraz strefa zyskuje kolejną inwestycję, koreańskie przedsiębiorstwo – Enchem rozbuduje prowadzony przez siebie zakład zwiększając moce produkcyjne blisko czterokrotnie. Spółka na inwestycje przeznacza aż 240 mln zł. Będzie produkować sól litu, wykorzystywaną w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, będzie współpracować z LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. To dowodzi, że EUROK-PARK KOBIERZYCE to nie tylko miejsce prowadzenia działalności, ale także miejsce nawiązywania ścisłej współpracy firm. – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

– Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych. Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie. – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów