Kierunek - Rybnik. Potencjał inwestycyjny miasta

  • 29 czerwca 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika

Przemiana aglomeracji miejskiej Rybnika, z obszaru kojarzonego w przeszłości głównie z górnictwem i przemysłem ciężkim, w miejsce sprzyjające nowoczesnym gałęziom biznesu i rynkowi nowych technologii sprawia, że ośrodek ten ma szansę stać się jednym z kierunków preferowanych przez inwestorów m.in. z branży IT czy R&D. Colliers we współpracy z The Adecco Group przygotował raport „Kierunek – Rybnik”, w którym przeanalizował potencjał inwestycyjny miasta i całej aglomeracji, uwzględniając dostęp do coraz lepiej wykwalifikowanej kadry, a także rozwój rynku nieruchomości biurowych. W publikacji, objętej patronatem przez ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, nie zabrakło również informacji, na jaką pomoc ze strony władz miejskich mogą liczyć potencjalni inwestorzy. 

Potencjał Rybnika tkwi w ludziach

Rybnik to jedno z największych i najludniejszych miast w województwie śląskim, główny ośrodek aglomeracji zamieszkiwanej przez ponad 600 tys. osób, do której zaliczają się również takie miasta jak Jastrzębie-Zdrój, Żory, Racibórz czy Wodzisław Śląski. Tym samym, aglomeracja rybnicka jest drugim co do wielkości zespołem miejskim Śląska i znajduje się w pierwszej dziesiątce największych aglomeracji miejskich w Polsce. 

– Lokalizacja Rybnika pomiędzy silnymi ośrodkami, jakimi są Katowice i Ostrawa w Republice Czeskiej, a także bardzo dobrze rozwinięta sieć drogowa i kolejowa, powodują, że miasto ma dostęp do ok. 3,5 mln potencjalnych pracowników i partnerów biznesowych, którzy są w stanie dojechać do miasta w czasie krótszym niż 1 godzina. Takie położenie miasta sprzyja również dynamice rozwoju, a bliskość granicy z Czechami oraz większych ośrodków miejskich, wymusza konkurencyjność. – mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. 

Inwestorzy doceniają dostęp do fachowców oraz ekspertów łączących doświadczenie akademickie z działalnością gospodarczą i komercyjną. W aglomeracji rybnickiej działa łącznie 8 uczelni wyższych, kształcących wysoko wykwalifikowaną kadrę na różnorodnych kierunkach, m.in. tych o specjalizacji biznesowej jak Master of Business Administration (MBA), MS Excel i VBA w biznesie czy Academy of Business Management 3.0. Ponadto na terenie Rybnika planowane jest utworzenie Wyższej Szkoły Zawodowej o profilu medycznym, a także Centrum Projektowego Fraunhofera, które ma funkcjonować pod nazwą Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości. Będzie działać w ścisłej współpracy z Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych w Monachium oraz Instytutem Fraunhofera w Chemnitz – jedną z największych, najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie.

Rybnik motorem napędowym regionu
  
Rybnik w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030” zaliczony został do tzw. ośrodków wzrostu, czyli obszarów pełniących wiodące funkcje gospodarcze i społeczne. Ośrodki wzrostu w najwyższym stopniu przyczyniają się do rozwoju województwa oraz wpływają na jego pozycję w kraju i Europie. 
- Niewątpliwy wpływ na rosnące znaczenie Rybnika dla rozwoju regionu ma jego lokalizacja. Bliskość jednego z największych w Europie węzłów autostradowych A1 i A4, rozwinięty układ drogowy, na który składa się blisko 460 km dróg publicznych i dobre połączenia komunikacyjne sprawiają, że miasto jest miejscem sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorczości. – mówi Paweł Panczyj, Dyrektor ds. rozwoju i współpracy z partnerami ABSL.

Również przemysł jest w fazie zmian. Konkurencyjne i nowoczesne przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie władz, czego najlepszym przykładem jest między innymi dystrybutor stali Tesko Steel, realizujący w ostatnich latach rekordowe inwestycje i znacząco powiększający swój zespół o kolejnych specjalistów.

– Jesteśmy świadkami przebudowy gospodarki, a co za tym idzie – rybnickiego rynku pracy. Na znaczeniu zyskuje branża nowych technologii m.in. IT. Dla specjalistów z tego obszaru jest tu coraz więcej ofert pracy, co znajduje potwierdzenie we wzroście liczby publikowanych ofert w 2020 r. – choć pandemia i ograniczone rekrutacje spowodowały ich ogólny spadek o 40% względem 2019 r., sektor IT jako jedyny odnotował wzrost w wysokości 17,6%. – mówi Adam Gałeczka, dyrektor oddziału śląskiego w Grupie Adecco.

Potencjał rynku biurowego będzie rosnąć

Rybnik oferuje największe zasoby całkowiej powierzchni biurowej w aglomeracji, w wysokości 27 tys. mkw. zlokalizowanych w 8 biurowcach. Większość z budynków biurowych zlokalizowana jest w centralnej części miasta – dzielnicy Śródmieście oraz w okolicznych dzielnicach tj. Rybnik-Północ, Paruszowiec-Piaski, Smolna i Zamysłów. 

Wśród największych projektów należy wymienić 12-kondygnacyjny biurowiec klasy A - K1 o powierzchni 11 tys. mkw. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem korporacyjnych najemców – swoje biura mają tu m.in. ING Bank Śląski, FireUp Software czy PKO BP. W bezpośrednim sąsiedztwie realizowane są dwa kolejne biurowce oferujące nowoczesną powierzchnię biurową. Jeden z tych obiektów – budowa znajduje się w końcowej fazie inwestycji, realizowany jest na potrzeby firmy z branży IT. Na uwagę zasługuje również Park Biznesu Ballyvesey przy elektrowni, oferujący na wynajem 3 100 mkw. powierzchni biurowo – magazynowej, z której korzysta już m.in. Coca-Cola HSBC, Beghelli i Nexum.

– W związku z rosnącą aktywnością firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które rozszerzają swoją działalność i zatrudniają nowych pracowników, możemy spodziewać się w Rybniku większego popytu na powierzchnię biurową. Prognozujemy, że przełoży się to na systematyczny wzrost inwestycji biurowych w mieście. – mówi Barbara Pryszcz, dyrektor regionalna Colliers w Katowicach.  

Tereny inwestycyjne w Rybniku

Rybnik posiada w swojej ofercie wiele terenów inwestycyjnych – zarówno zlokalizowanych w centrum miasta, przeznaczonych pod budownictwo usługowe (w tym biura i hotele), jak i terenów typu greenfield, na których może być prowadzona działalność produkcyjna, usługowa, a także bazy logistyczne i magazyny. Na skutek prowadzonych obecnie działań polegających m.in. na uzbrajaniu terenów oraz zmianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, oferta dostępnych nieruchomości inwestycyjnych na terenie Rybnika będzie w najbliższej przyszłości stale zwiększana i dopasowywana do potrzeb potencjalnych inwestorów.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów