Katowicka SSE z 53 inwestycjami za 3,5 mld zł

  • 9 stycznia 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

Janusz Michałek, prezes KSSE S.A.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE) w 2019 roku pozyskała 53 inwestycje warte ponad 3,5 mld zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie ponad 1,5 tys. osób, a firmy te utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie 4,7 tys. pracowników.

– W Katowickiej SSE utrzymujemy wysokie tempo rozwoju i szykujemy się do kolejnych rekordów, bo dzięki nowym inwestycjom powstają dobrze płatne miejsca pracy, jakość życia w regionie z roku na rok jest coraz wyższa, a na tym korzystają wszyscy mieszkańcy – zaznacza prezes KSSE Janusz Michałek. – Już dziś jesteśmy kopalnią innowacji, a śląskie liczącym się partnerem gospodarczym nie tylko w Polsce, ale i na świecie – dodaje Michałek.

– Po rekordowym, w 23-letniej historii KSSE, 2017 roku, w którym pozyskaliśmy 58 projektów wartych 3,4 mld zł, w roku 2019 powtórzyliśmy ten wynik. Przyciągnęliśmy do regionu aż 53 inwestycje za ponad 3,5 mld zł – podkreśla prof. AWSB Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE. – Te projekty pozwolą przedsiębiorcom utworzyć w strefie co najmniej 1 514 nowych miejsc pracy i utrzymać 4 700  już istniejących stanowisk – dodaje Janusz Michałek.

W 2019 roku KSSE była atrakcyjna przede wszystkim dla branży metalowej (28,3%), elektrycznej (13,2%), motoryzacyjnej (11,3%) i tworzyw sztucznych (11,3%). Inwestycje na terenie KSSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora maszynowego (7,5%), spożywczego (3,8%) i meblarskiego (3,7%), a także poligraficznego (3,7 %), elektronicznego (1,9%), IT (1,9%), BPO (1,9%), tekstyliów (1,9%) oraz branży chemicznej (1,9%), transportowej (1,9%), AGD (1,9%), usług księgowych (1,9%) i recyklingu (1,9%).

2019 rok w Katowickiej SSE to duża aktywność małych i średnich przedsiębiorstw, które w 2019 r. stanowiły prawie 58,5% wszystkich ubiegłorocznych inwestycji KSSE. Co więcej, aż 41,5% tych projektów zrealizują w KSSE małe i mikro firmy. 
 
KSSE, w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji, wzbudziła także duże zainteresowanie polskich firm lokowaniem kapitału w regionie i korzystaniem z dostępnej pomocy publicznej i wsparcia Strefy. Polskie firmy zrealizują 66% wszystkich projektów pozyskanych przez Katowicką KSSE w 2019 roku. Zainwestują prawie 500 mln zł, zatrudnią blisko 240 nowych pracowników i utrzymają ponad 1,8 tys. już istniejących stanowisk pracy. 

W 2019 r. KSSE postawiła na inwestorów, którzy wprowadzają wysoko zaawansowane technologie. Wśród największych ubiegłorocznych projektów inwestycyjnych są m.in.: SK Innovation (SK hi-tech Battery Materials Poland), Foosung Poland, czy Outokumpu Distribution Polska.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego, która zainwestowała w Polsce po raz pierwszy właśnie na terenie KSSE. Produkuje m.in. baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. Do końca 2021 r. firma zatrudni co najmniej 300 pracowników. W nowym zakładzie, który powstanie na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej, inwestor będzie produkował 470 mln m2 separatorów do baterii litowo–jonowych. Fabryka, w którą SK Innovation zainwestuje ponad 1 mld zł to wysoko płatne miejsca pracy, ale także  transfer nowoczesnych technologii oraz wzrost wiedzy i umiejętności pracowników, uczniów i studentów śląskich szkół oraz uczelni, z którymi inwestor rozpocznie współpracę. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów