Działki pod inwestycje w nieruchomości poszukiwane. Drożeją szczególnie grunty pod mieszkania

  • 1 czerwca 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Agnieszka Jankowska, dyrektor w dziale Investment Properties w CBRE

PARTNERZY WYDANIA

Popyt na grunty w Polsce zdecydowanie przewyższa podaż. Deweloperzy poszukują działek zarówno pod inwestycje mieszkaniowe, jak i magazynowe czy biurowe. Największy boom dotyczy mieszkaniówki, co jest związane m.in. z rosnącym popytem ze strony funduszy zagranicznych. Deweloperzy szukają dostępnych działek do budowy mieszkań w miastach wojewódzkich, ale ich ograniczona dostępność i coraz wyższe ceny powodują, że rozglądają się także w mniejszych miejscowościach. Malejąca liczba gruntów i rosnące koszty mają znaczący wpływ także na rynki magazynowy i biurowy. 

W przypadku gruntów mieszkaniowych, deweloperzy interesują się terenami, które zaczynają się już od 3 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań. Kluczowe jest aby nieruchomość umożliwiała jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji. Choć na rynku jest teraz problem z gruntami pod zabudowę mieszkaniową, nie wszystkie schodzą na pniu. Najważniejszy z punktu widzenia deweloperów jest miejscowy plan zagospodarowania terenu (MPZP). Na takim obszarze rozpoczęcie budowy inwestycji może odbyć się w relatywnie krótkim czasie. Poza tym ważne są m.in. parametry zabudowy, otoczenie nieruchomości, lokalizacja, stan techniczny i rodzaj zabudowy na działce, jakość gruntu, dostęp do mediów, dostęp do infrastruktury drogowej i transportu publicznego, wielkość i kształt działki, stan prawny nieruchomości oraz podatki. W Polsce wciąż dostępność terenów objętych MPZP jest nieduża, przez co ceny rosną. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

Nowa strategia deweloperów

Największa konkurencja o grunty mieszkaniowe jest w miastach wojewódzkich. Rywalizują o nie zarówno deweloperzy krajowi, jak i zagraniczni. Popyt ze strony funduszy, które kupują całe inwestycje mieszkaniowe, skupia się właśnie na największych miastach, co zdecydowanie redukuje dostępność gruntów. To z kolei powoduje, że krajowi inwestorzy coraz częściej uciekają poza nie. Ten trend był widoczny już w poprzednich latach, a teraz nabiera na sile. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się obrzeża miast. 

Magazyny na obrzeżach miast 

W przypadku nieruchomości magazynowych wciąż największym zainteresowaniem cieszą się tereny zlokalizowane blisko największych metropolii lub z dobrym dojazdem do nich. Takich gruntów nie przybywa, więc rywalizacja jest coraz większa. Koszty budowy rosną. Tylko w 2021 roku urosły ponad 20 proc., a tym roku będzie gorzej ze względu na wojnę za naszą wschodnią granicą i ograniczoną dostępność surowców sprowadzanych z Ukrainy i Rosji. To wpłynie ostatecznie na wydłużający się czas budowy pojedynczego magazynu. Projekty budowlane, które rozpoczęły się przed inwazją, będą kontynuowane ze względu na zabezpieczenie materiałów, ale może wystąpić problem z rozpoczęciem nowych inwestycji. To rodzi ryzyko powstania luki podażowej. Zwłaszcza, że poziom pustostanów w pierwszym kwartale 2022 roku był historycznie niski i wyniósł 3,4%.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

Centra na radarze 

Najbardziej pożądane nieruchomości pod biura to przede wszystkim centra miast, zarówno w stolicy jak i w miastach regionalnych. Miejsc pod takie budowy nie przybywa, dlatego także i w tym sektorze rywalizacja o najlepsze lokalizacje jest duża. W Warszawie w pierwszym kwartale 2022 r. na rynek trafiło ok. 93 tys. mkw. nowych biur, a wynajęto 273 tys. mkw. Pod względem popytu to jeden z najsilniejszych pierwszych kwartałów w historii. Jednak aktywność deweloperów w stolicy spada. W budowie pozostaje tylko 260 tys. mkw. biur, które zostaną oddane w 2024 r. To najniższy wynik od dekady. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów