Dwie polskie strefy ekonomiczne w czołówce rankingu fdi Magazine

  • 18 października 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Po raz kolejny fdi Magazine wchodzący w skład Financial Times ocenił ponad 70 stref ekonomicznych na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna na 5 miejscu i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna na 6 miejscu.

Ostatnie 18 miesięcy było największym wyzwaniem w najnowszej historii dla stref ekonomicznych na całym świecie. Pandemia Covid-19, była przede wszystkim kryzysem zdrowotnym - jednak utrudniło to również przepływy handlowe i inwestycyjne oraz pochłonęło zasoby publiczne, ponieważ rządy przeznaczyły miliardy na środki zwalczania zakażeń i opieki społecznej, zawężając przestrzeń budżetową na wsparcie programów stref ekonomicznych w perspektywie długoterminowej.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 798 strefach śledzonych przez monitor inwestycyjny fDi Markets spadła z 431 w 2019 r. do 309 w 2020 r. i wyniosła 171 między styczniem a lipcem 2021 r., co oznacza dalszy spadek o 10% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Pomimo ogromnych wyzwań, z którymi strefy ekonomiczne na całym świecie musiały się zmierzyć z powodu pandemii, wiele z nich wykazało się dużą odpornością i zdolnością do przetrwania bezpośrednich skutków kryzysu, jednocześnie realizując swoją długoterminową wizję.

Tabela wyników


Łódzka strefa wspiera biznes w pandemii

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) została wysoko oceniona za strategiczny zwrot po pandemii, która znacznie przyspieszyła trwającą transformację cyfrową w wielu różnych branżach. Długoterminowa strategia Łódzkiej SSE "koncentruje się wokół transformacji cyfrowej i przygotowuje firmy na przyszłe wstrząsy, dzięki automatyzacji procesów i bardziej wykwalifikowanym pracownikom do pracy z najnowszymi technologiami" - czytamy w badaniu strefy. W ramach tej strategii strefa położyła nacisk na rozwój łączności i aplikacji 5G z partnerami przemysłowymi, takimi jak szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson, umożliwiając komunikację maszyna-maszyna i zarządzanie łańcuchem dostaw.

Z podsumowania minionego roku przez Łódzką SSE wynika, że strefa przyciągnęła 38 inwestycji, czyli o cztery więcej niż przed rokiem, a dzięki nim powstało blisko 700 nowych miejsc pracy. Suma wszystkich inwestycyji to ponad 1,7 mld zł.

Ubiegły rok był dla KSSE rekordowy

KSSE w ubiegłym roku pozyskała 57 nowych projektów inwestycyjnych na kwotę ponad 4,9 mld zł. Dzięki nim pracę w regionie znalazło ponad 1,5 tys. osób, a firmy utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie 6,4 tys. pracowników. Ten rok może być jeszcze lepszy. Tylko na koniec I połowy 2021 roku podpisano umowy na 34 projekty warte ponad 1,3 mld zł.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów