Deweloperzy mieszkaniowi powiększają banki ziemi

  • 3 lutego 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

PARTNERZY WYDANIA

Największa aktywność inwestorska w dalszym ciągu dotyczy rynku mieszkaniowego wielorodzinnego – blisko 70% obrotu gruntami stanowią tego typu projekty. W 2021 r. odnotowana została największa transakcja na rynku mieszkaniowych gruntów inwestycyjnych. Firma Robyg kupiła działkę o wielkości 11,9 ha na Warszawskim Wilanowie za 263,2 mln zł.

– To największa transakcja zakupu gruntów na rynku deweloperów mieszkaniowych w ciągu ostatnich lat. Teren jest ogromny i pozwala na atrakcyjne zagospodarowanie, ze wszystkimi udogodnieniami ważnymi dla mieszkańców. – powiedział przewodniczący rady nadzorczej Grupy Robyg Oscar Kazanelson.

Sektor gruntów inwestycyjnych w 2022 r.

– Rozwój sektora gruntów inwestycyjnych jest nierozerwalnie połączony z kondycją polskiej gospodarki i chęcią do zakupu terenów przez deweloperów. Patrząc przez pryzmat ostatnich 24 miesięcy widzieliśmy dużą hossę w sektorach magazynowym oraz pod zabudowę jednorodzinną, które korzystały na czasowym osłabnięciu rynku biurowego i powierzchni handlowych. – mówi Jacek Szkuta, Dyrektor Regionalny Działu Gruntów Inwestycyjnych, AXI IMMO.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

– W 2022 r. deweloperzy będą zmagać się z coraz wyższymi oczekiwaniami od sprzedających. Wysoki poziom inflacji obserwowany powoduje wzrost średniej ceny działki o kilkadziesiąt złotych na metrze, co oznacza, że dla wielu deweloperów zakup terenu inwestycyjnego nie zawsze będzie opłacalny. Zbyt wysoka wyjściowa cena gruntu będzie skutkowała wycofaniem się z inwestycji lub przeniesieniem zainteresowania na tzw. brownfieldy czyli na zrekultywowane poprzemysłowe tereny w granicach lub na obrzeżach miast. – dodaje Jacek Szkuta.

Mała dostępność gruntów skłania deweloperów do zakupu bardziej skomplikowanych działek

– Ze względu na małą dostępność gruntów inwestycyjnych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, deweloperzy decydują się na zakup najmniej oczywistych terenów i jednocześnie bardzo skomplikowanych. W marcu 2021 z zaskoczeniem i z radością okolicznych mieszkańców, została przyjęta informacja o zakupie przez Dom Development nieruchomości od EuRoPol Gaz S.A. zlokalizowanej w Warszawie przy ul. Literackiej 7. Straszący od lat szkielet budynku biurowego, z pewnością zostanie zmieniony w ciekawą zabudowę mieszkaniową. – mówi Piotr Litwin, Partner w Immo Lab.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

Deweloperzy powiększają banki ziemi

– Jak pokazują nasze aktywności na akwizycjach gruntów za ostatnie pół roku, intensywnie pracujemy nad rozbudową aktywnego banku ziemi. Poza głównymi aglomeracjami dostrzegamy także potencjał mniejszych lokalizacji, również tych nie znajdujących się jeszcze na naszej mapie inwestycji, a posiadających potencjał dla działalności deweloperskiej. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA. – Niesłabnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania utwierdza nas w przekonaniu, że to jedyny właściwy kierunek działania. Poszukujemy gruntów położonych blisko centrów miast, ale i w dzielnicach rozwijających się, z dobrym połączeniem komunikacyjnym, rozwiniętą infrastrukturą, w atrakcyjnym, zielonym otoczeniu. Jesteśmy zainteresowani terenami inwestycyjnymi zarówno w miastach, w których już działamy, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Katowice, jak i w nowych lokalizacjach: Szczecin, Rzeszów, Lublin czy Białystok. – dodaje Nikodem Iskra.

– Najważniejsze czynniki i trendy wpływające na rynek nieruchomości, które obserwowaliśmy w 2021 roku to wysoka inflacja i podniesienie stóp procentowych. Do tego dochodzą także ograniczenia związane z dostępnością gruntów. Są to trzy największe wyzwania dla branży, choć jesteśmy na wszystkie te trzy zagrożenia przygotowani. Wdrożyliśmy odpowiednią politykę zakupową i posiadamy długotrwałe relacje z dostawcami, dzięki czemu możemy pozyskać materiały na konkurencyjnych warunkach. – mówi Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

– Tak jak deklarowaliśmy, zgromadziliśmy duże środki w celu rozwoju banku ziemi i ten cel realizujemy sukcesywnie od 2020 roku – już kupiliśmy grunty za łączną kwotę ponad 700 mln zł. – powiedział Oscar Kazanelson. – W pierwszym półroczu 2021 roku zainwestowaliśmy ponad 365 mln zł w rozbudowę banku ziemi w Warszawie, Gdańsku i Gdyni. Łącznie daje to potencjał budowlany na około 190 tys. powierzchni użytkowej. Zakupy te uzupełniły grunty zakupione w 2020 roku za ponad 375 mln zł w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu (ponad 330 tys. powierzchni użytkowej). Łączne zasoby gruntów zapewniają nam potencjał sprzedażowy około 22 000 lokali. Planujemy przeznaczyć na zakup gruntów łącznie ponad 600 mln zł i realizujemy program skokowego wzrostu biznesu. W tym celu akumulowaliśmy wypracowany zysk, który za lata 2019-2020 wyniósł około 400 mln zł. Ponadto otrzymaliśmy dodatkowy kapitał w wysokości 100 mln zł od akcjonariusza – Bricks Acquisition Limited z Grupy Goldman Sachs. Mamy doskonałą pozycję gotówkową, sięgającą 400 mln zł. Dodatkowo w I półroczu 2021 roku z sukcesem zakończyliśmy emisję obligacji o wartości 150 mln zł. – podsumował przewodniczący rady nadzorczej Grupy Robyg.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów