Sytuacja gospodarcza w Europie powraca do sytuacji sprzed kryzysu. To dobra wiadomość, ale także wyzwanie dla Polski. Przyzwyczailiśmy się do bycia „zieloną wyspą”, a dane pokazują, że inwestorzy nie postrzegają naszego kraju tak dobrze, jakbyśmy sobie życzyli. W najnowszym badaniu klimatu inwestycyjnego, Polska ponownie zasłużyła na ocenę 3+. Dodając do tego zmiany w pomocy regionalnej oraz utrudnienia związane z użytkowaniem wieczystym i uzyskaniem finansowania inwestycji komercyjnych, widać, że trzeba podjąć zdecydowane działania w celu przyciągnięcia inwestorów.

Jednocześnie agencje inwestycyjne i samorządy pracują nad zachętami dla firm do ponownych inwestycji, o czym piszemy w „Sztuce zachęcania do reinwestycji”. Pytamy również inwestorów, czy są zadowoleni z projektów w Polsce. Prezes Adgar Polska odpowiada „Nie mam powodów do narzekania”, a prezes Panattoni opowiada o realizacji jednej z największych inwestycji magazynowych w regionie – dla firmy Amazon.

Nasi eksperci piszą również jak realizować inwestycje na dworcach i nad metrem, mimo istniejącego prawa warstwowego i jak zminimalizować obawy związane z użytkowaniem wieczystym.

Najnowszy numer magazynu debiutuje równocześnie z I Ogólnopolską Konferencją „Tereny inwestycyjne w Polsce”, organizowaną przez serwis Tereny Inwestycyjne Info. Zapraszamy do zapoznania się na serwisie z relacjami z wydarzenia i śledzenia kolejnych projektów. Mamy nadzieję, że konferencja będzie kolejną, po serwisie, przestrzenią do dyskusji na temat ważkich tematów związanych z realizacją inwestycji na terenie Polski.

Z życzeniami udanej lektury,
Marta Śniegocka – redaktor naczelna serwisu Tereny Inwestycyjne Info

 Pobierz magazyn w pliku PDF