2013 rok był czasem ważnych decyzji dla inwestorów. Po wielu miesiącach prac i dyskusji udało się przedłużyć termin funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych. Już po koniec roku można było dostrzec, że ta decyzja przełożyła się na zwiększenie liczby projektów inwestycyjnych. Jednocześnie 2014 rok to zapowiedź zmian w mapie pomocy regionalnej oraz sposobie przyznawania pomocy publicznej. Jak to wpłynie na działania inwestorów oraz które regiony zyskają, a które stracą, piszemy w magazynie.

Ograniczenia, czy to w przyznawanej dotacji, środkach na inwestycję, czy w wielkości działki, mogą wymóc kreatywność w myśleniu o projekcie. Jednym z pomysłów jest współpraca przy inwestycji z PKP, z których przedstawicielem rozmawiamy o bieżących projektach i planach na przyszłość. Zachęcamy również, aby nie bać się współpracy z instytucjami publicznymi. O tym co może zaoferować inwestorom Agencja Nieruchomości Rolnych opowiada prezes Leszek Świętochowski. Z kolei wymagania inwestora mogą zainspirować architekta, o czym mówi Patrycja Zaczyńska z pracowni ADP Arch.

Jak zawsze dużo miejsca poświęcamy kwestiom związanym z trendami na rynku terenów pod inwestycje, czy to magazynowe („Ceny gruntów pod projekty magazynowe ustabilizowały się”), czy handlowe („Nadchodzi czas ulic handlowych”). Piszemy o trudnościach związanych z użytkowaniem wieczystym oraz wyjaśniamy na czym polega umowne prawo odkupu oraz proces odrolnienia gruntu. Pytamy również, czy warto gromadzić grunty w bankach ziemi.

Z życzeniami udanej lektury,
Marta Śniegocka – redaktor naczelna serwisu Tereny Inwestycyjne Info




Pobierz magazyn w pliku PDF