Prezes Griffin Premium RE.. (GERE) Małgorzata Turek poinformowała, że większościowy pakiet akcji spółki przejmie jeden z największych inwestorów na rynku biurowym regionu - Globalworth Real Estate Investments Ltd.

Griffin Premium to spółka typu REIT, powołana do inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem. Obecnie w jej portfelu znajduje się sześć nieruchomości biurowych oraz trzy nieruchomości biurowo-handlowe w prestiżowych lokalizacjach Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Krakowa oraz Katowic. Wartość tych nieruchomości wynosi ponad pół miliarda euro.

- Podpisaliśmy umowę inwestycyjną z Globalworth, spółką notowaną na giełdzie Londynie, która będzie naszym inwestorem strategicznym. Jesteśmy dumni, że pozyskaliśmy taki kapitał, to umożliwi nam dynamiczny rozwój, pozwoli połączyć siły, nasze doświadczenie z Polski z doświadczeniem Globalworth z regionu - powiedziała prezes Griffin Premium.

Jak zaznaczyła, pozyskanie kapitału zaowocowało kolejną transakcją; równolegle podpisano bowiem z EPP, która również jest spółką powołaną do inwestowania na rynku nieruchomości komercyjnych, umowę kupna trzech biurowców. Chodzi o West Gate we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku oraz A4 Business Park w Katowicach. Łączna cena tych nieruchomości to ok. 160 milionów euro. Transakcja ma być sfinalizowana do końca stycznia 2018 roku.

W ocenie wiceprezesa Griffin Premium RE.. Rafała Pomorskiego zarówno pozyskanie inwestora, jak i kupno nowych biurowców, okaże się dla spółki przełomowe. „Nasza strategia zakłada dynamiczny rozwój i to jest krok milowy w tym kierunku. Te trzy nieruchomości w znakomity sposób uzupełnią nasz dotychczasowy portfel, tak pod względem geograficznym, jak i wysokości generowanego przychodu. Jest to dobra wiadomość dla naszych inwestorów, którzy będą mogli się cieszyć większymi dywidendami w kolejnych latach” - zaznaczył Pomorski.

Zwrócił uwagę, że właśnie mija pół roku od debiutu GPRE na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz pierwsza rocznicą otwarcia warszawskiej Hali Koszyki, flagowej nieruchomości w portfelu spółki. „Był to okres bardzo udany, dostarczyliśmy wyniki zgodne z oczekiwaniami i z tym, co obiecaliśmy inwestorom” - podkreślił Pomorski.

Hadley Dean, prezes EPP, która sprzedała biurowce Griffin Premium, zaznaczył, że transakcja jest bardzo istotnym komunikatem dla inwestorów z Europy i spoza niej, że polski rynek cechuje płynność i wysoki popyt na biura.

- Jesteśmy przekonani, że w dłuższej perspektywie polska gospodarka będzie się rozwijać; sądzimy, że mamy w kraju, nazwijmy to, wschodzącą klasę średnią, postanowiliśmy więc skupić się na (…) segmencie nieruchomości handlowych. Stąd sprzedaż naszych biur - powiedział Dean.

Zwrócił uwagę, że EPP stała się obecnie jednym z największych właścicieli nieruchomości handlowych w Polsce. „Rok temu weszliśmy na giełdę (w Johannesburgu), objęliśmy w posiadanie jedenaście obiektów, zakupiliśmy 125 tys. m kw. nowych centrów handlowych i prowadzimy rozbudowę obiektów o dodatkowe 25 tys. m kw.” - wyliczył. Dodał, że rynek handlowy w Polsce jest bardzo rozdrobniony - obejmuje 180 centrów handlowych o powierzchni przekraczającej 25 tys. m kw. i pojawia się ogromna szansa na jego skonsolidowanie.

Międzynarodowe Targi Inwestycyjne i Nieruchomości Komercyjnych Expo Real w Monachium to największe targi inwestycyjne w Europie, w których uczestniczy ponad 1,5 tys. wystawców. Ubiegłoroczna edycja potwierdziła duże znaczenie imprezy w światowej branży nieruchomości. Poinformowano wtedy m.in. o zakupie największej działki pod zabudowę komercyjną w Warszawie, która zlokalizowana jest przy ul. Towarowej 22.

Umowy dotyczące wspólnego zakupu terenu podpisały EPP oraz Echo Investment S.A., największy polski deweloper, właściciel m.in. terenu dawnych Browarów Warszawskich.

Stałym wystawcą na targach jest miasto Warszawa. W tym roku prezentuje się jako hub w regionie Europy Środkowo-Wschodniej do prowadzenia i rozwoju biznesu na całym świecie. Tegoroczne targi potrwają do 6 października.