Spółka Schwarz Technology Poland 1 grudnia wprowadzi się do Kieleckiego Parku Technologicznego. To pierwsza inwestycja Schwarz AG poza granicami Szwajcarii. Dziś w Parku uroczyście podpisano umowę najmu powierzchni w hali Recife.

- To dla nas ważny inwestor, między innymi dlatego, że w planach ma nawiązanie współpracy z Politechniką Świętokrzyską, nie tylko w zakresie zatrudniania absolwentów tej uczelni. Przede wszystkim firma zainteresowana jest działalnością badawczo-rozwojową w kooperacji z działami inżynierii produkcji i automatyki – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

Schwarz Technology Poland Sp. z o.o. to pierwsza inwestycja Schwarz AG poza granicami Szwajcarii oraz jednocześnie pierwsza inwestycja przemysłu szwajcarskiego w Kielcach. Decyzja „wejścia” do Polski podyktowana była wieloma czynnikami. Jednym z nich była bliskość rynków zbytu, tj. zakładów produkcyjnych klientów Schwarz AG - ABB w Aleksandrowie Łódzkim czy np. Stadler w Siedlcach.

Rolf Schwarz, prezes obu firm podkreśla, że za lokalizacją w KPT przemawiała nowoczesna infrastruktura, wcześniej zapoczątkowana współpraca z lokatorami KPT, firmą OptiBuy oraz IMA Technik, a także silne tradycje branży metalowej w regionie świętokrzyskim. Ważnym czynnikiem było też przychylne nastawienie władz lokalnych do inwestorów.

Schwarz Technology Poland Sp. z o.o. to spółka córka firmy Schwarz AG (SAG) – szwajcarskiej firmy rodzinnej z branży metalowej, lidera w specjalistycznych technologiach spawalniczych. SAG prowadzi działalność od przeszło 60 lat. Obecnie zatrudnia ponad 100 osób świadcząc usługi dla odbiorców przemysłowych. W Kielcach firma zainwestuje w nowoczesną linię technologiczną do produkcji precyzyjnych komponentów z bardzo cienkich blach: spawanych, tłoczonych, ciętych i fazowanych. Powstawać tu też będą skomplikowane spawane podzespoły maszyn, obudów, oszalowań oraz specjalistyczne szafy sterownicze. Produkowane komponenty wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, jak kolejnictwo, elektronika, przemysł kosmiczny i lotniczy, a nawet aparatura medyczna.

W pierwszym roku działalności firma planuje zatrudnić ok. 20 osób, głównie doświadczonych spawaczy.

Szwajcarzy wynajęli blisko 1,5 tys. m kw. w hali Recife. - To ostatnia przemysłowa powierzchnia, którą KPT dysponuje do wynajęcia. Dlatego w planach mamy dalszą budowę infrastruktury oraz uzbrajamy kolejne tereny inwestycyjne. Trwa proces projektowania. Dokumentacja gotowa będzie na koniec lutego przyszłego roku – informuje Szymon Mazurkiewicz.