Z początkiem stycznia w Szczecińskim Parku Przemysłowym rozpoczęła się wykonawcza faza inwestycji polegającej na rewitalizacji i modernizacji nieczynnej bocznicy kolejowej. Prace zakończą się w trzecim kwartale bieżącego roku. Pierwsze pociągi wjadą do Parku w połowie przyszłego roku.

Równolegle do inwestycji prowadzonej przez Szczeciński Park Przemysłowy, trwają przygotowania do realizacji zadania, za które odpowiada Gmina Miasto Szczecin, polegającego na modernizacji krzyżownic w ciągu ulic Stalmacha i Nocznickiego. Pozostała część infrastruktury kolejowej, niezbędna do uruchomienia stoczniowej bocznicy, zostanie wyremontowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Obecnie teren Szczecińskiego Parku Przemysłowego cierpi na ograniczony dostęp ze strony lądu. Planowana do rewitalizacji bocznica będzie drogą kolejową normalnotorową użytku niepublicznego, służącą do wykonywania przewozów towarowych wyłącznie na potrzeby jej użytkownika. Połączenie kolejowe terenu Parku z linią kolejową zwiększy atrakcyjność tego terenu oraz da możliwości w zakresie transportu materiałów i produktów. Zamierzeniem Szczecińskiego Parku Przemysłowego jest przywrócenie możliwości dowozu na tereny postoczniowe w Szczecinie transportem kolejowym ładunków wielkogabarytowych, takich jak blachy, silniki, elementy wyposażenia, żurawie, dźwignice, różnego rodzaju agregaty, służących do produkcji jednostek pływających lub urządzeń montowanych na obszarach akwenów wodnych.

- Realizacja zadania wpłynie na zwiększenie konkurencyjności podmiotów funkcjonujących na terenie Parku poprzez zmniejszenie kosztów transportu oraz większą dostępność komunikacyjną. Potwierdzają to sami najemcy SPP, którzy wielokrotnie sygnalizowali potrzebę połączenia kolejowego Parku z południową Polską, która jest zagłębiem produkcyjnym stali. – tłumaczy Grzegorz Huszcz, prezes zarządu SPP.

Dawna Stocznia Szczecińska posiadała kilka bocznic kolejowych, o łącznej długości ponad 8 km torów. Część z nich położona była poza zakładem, na sąsiadujących z nim placach składowych, które dziś już nie istnieją. Natomiast największa z nich, o długości całkowitej prawie 7 km, z licznymi odgałęzieniami, rozpościerała się długością 4,1 km swoich torów na terenie zakładu, docierając do wszystkich jego wydziałów, łącząc się też z torami PKP w rejonie tzw. Parku Towarowego „Grabowo”. W okresie przekształceń własnościowych bocznica ta została wyłączona z użytkowania i nadal nie jest czynna, co zmusza firmy działające obecnie na terenie stoczniowym do korzystania, często uciążliwego, jedynie z transportu samochodowego. Niemniej zachowała się, zwłaszcza na zamkniętym terenie zakładu, znaczna część jej obiektów i urządzeń, które stosunkowo niewielkimi nakładami finansowymi można przywrócić do ponownego funkcjonowania.

Inwestycja jest finansowana ze środków własnych Szczecińskiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o. oraz w 40 proc. kwoty netto w ramach projektu „Podniesienie atrakcyjności Szczecińskiego Parku Przemysłowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2007-2013.