Wczoraj, 5 grudnia, na terenie szczecińskiej wyspy Gryfia oficjalnie rozpoczęto budowę fabryki fundamentów dla morskich siłowni wiatrowych – Bilfinger Crist Offshore.

Spółka BCO, w której udziały ma niemiecki koncern Bilfinger, należący do grupy ARP S.A. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS i gdyńska stocznia Crist, zainwestuje ponad 350 mln zł w stworzenie jednego z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji offshore. Produkcja fabryki fundamentów zostanie uruchomiona w 2015 r.,  docelowo zatrudnienie znajdzie tu ok. 580 osób.

Powstanie fabryki fundamentów dla morskich siłowni wiatrowych w Szczecinie – Bilfinger Crist Offshore – tworzy podstawy do budowy w Szczecinie nowoczesnego przemysłu na rzecz gospodarczego wykorzystania zasobów morza. Spółka BCO, w której Bilfinger ma 62,5 proc. udziałów, ARP S.A. (MARS FIZ) - 35,67 proc., a stocznia Crist – 1,83 proc., będzie budowała rocznie ok. 50 fundamentów kratownicowych o wadze od 700 do 900 ton każdy. Produkcja prowadzona będzie w nowo wybudowanych obiektach - hali produkcyjnej o powierzchni blisko 30 tys. m2 oraz liczącej 4,2 tys. m2 malarni. Głównymi odbiorcami będą firmy niemieckie i brytyjskie.

- BCO to nasza kolejna inwestycja w Polsce, ale jesteśmy firmą globalną i myślimy globalnie. Zapraszamy więc naszych nowych partnerów  do podjęcia wspólnie z nami biznesowej współpracy na taką właśnie skalę. Jesteśmy pewni, że nam się uda i że wspólnie odniesiemy sukces – powiedział Joachim Enenkel, Członek Zarządu Bilfinger.

- Projekt BCO rusza przede wszystkim dlatego, że współpraca trzech najważniejszych aktorów – inwestorów, instytucji rządowych i samorządu terytorialnego – przebiegała w sposób modelowy. W planach ARP S.A. Szczecin i cały region zachodniopomorski mają do odegrania wielką i znaczącą rolę. Nie powiedzieliśmy tu jeszcze ostatniego słowa - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Eksperci oceniają, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował nawet 5,5 tysiąca fundamentów wież wiatrowych o parametrach produkowanych w BCO. Szczecińska fabryka ze względu na dobrą lokalizację, najnowocześniejsze technologie oraz wykwalifikowane kadry, ma szansę odegrać znaczącą rolę w rywalizacji o rynek wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla sektora energetyki morskiej. Powstanie fabryki – dzięki współpracy z lokalnymi firmami i spółkami należącymi do grupy ARP – ma szansę przyspieszyć rozwój Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.

- Do tej pory działaliśmy w Gdańsku i Gdyni, choć na globalnym rynku. Teraz stawiamy pierwszy krok w Szczecinie i to jeszcze w aliansie z partnerami, którzy zapewniają jego poszerzenie. Jesteśmy dumni z tego, że wspólnie realizujemy tak innowacyjny dla przemysłu stoczniowego projekt. Rynek offshore jest bardzo perspektywiczny – powiedział Ireneusz Ćwirko, prezes Stoczni Crist.

Inwestycja jest prowadzona na terenie odkupionym od należącej do MARS FIZ stoczni Gryfia, który dzięki inicjatywie ARP S.A. został włączony do zarządzanej przez nią szczecińskiej podstrefy SSE EURO-PARK MIELEC. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki równolegle prowadzonym dwóm innym projektom: budowie mostu łączącego wyspę Gryfia z lądową częścią Szczecina i usunięciu kolizji zbyt niskiego poziomu linii energetycznych przebiegających nad drogą transportową produktów fabryki, czyli toru wodnego na rzece Odrze. Budowę mostu prowadzi powołana przez MARS FIZ spółka celowa MARS Most Brdowski. Po zakończeniu budowy w 2015 r., most zostanie przekazany na rzecz miasta Szczecina