Uroczyste zakończenie inwestycji w Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, która przyniosła trzy obiekty, ponad 10 tys. m kw., pełne uzbrojenie i zagospodarowanie terenu, odbyło się pod koniec marca.

W Technoparku „Pomerania”, dzięki zakończeniu realizacji projektu, działa obecnie już 40 firm opierających swą działalność na nowoczesnych technologiach, które zatrudniają ok. 400 pracowników. Każda z firm - oprócz nowoczesnej siedziby - ma zapewnioną opiekę doradczą, pomoc w kontaktach z inwestorami, obsługę prawną i know-how od doświadczonych przedsiębiorców.

- Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak ze start-upu zbudować firmę wartą miliony, ale przykłady europejskie pokazują, że jest to możliwe. Oczywiście potrzebna jest do tego potężna kreatywność i ciężka praca, ale doświadczenie pokazuje, że przyjazne otoczenie także jest jednym z bardzo ważnych czynników. Mogę tylko życzyć takiego sukcesu wszystkim 40 najemcom, aby każdy z nich zbudował markę wartą miliony, a nawet miliardy dolarów. Warto było postawić na tę wciąż nie do końca odkrytą przestrzeń gospodarczą - podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W ramach pierwszego etapu prac odnowiono elewację budynku po dawnej szkole przy ulicy Niemierzyńskiej oraz wybudowano trzy, w pełni umeblowane, wyposażone w sprzęt techniczny i przystosowane dla osób niepełnosprawnych, centra: To: Centrum Inkubacji Biznesu o powierzchni 4100 mkw., którego przestrzeń posłuży stymulowaniu i wspieraniu młodych przedsiębiorstw. Nowy budynek ma 4 kondygnacje. To miejsce spotkań, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów, które w przyszłości zaowocować mają współpracą i nowymi odkryciami. Centrum Innowacji o powierzchni około 5000 mkw., przeznaczone pod działalność firm specjalizujących w zakresie wysokich technologii. Powstała dla firm prowadzących działalność w obszarze e-commerce, outsourcing, bankowość elektroniczna, telepraca, telemedycyna, e-learning i help desk. Centrum Komputerowe o trzech kondygnacjach i powierzchni 1700 mkw., częściowo przeznaczonej pod zaplecze techniczne, w którym znajduje się serwerownia wraz z niezbędnym wyposażeniem, na potrzeby firm działających w spółce.

Jak wyjaśniał prezes Andrzej Feterowski inwestycja kosztowała ponad 96 milionów złotych. Realizację tego największego infrastrukturalnego przedsięwzięcia Gminy Miasto Szczecin rozpoczęto w czerwcu 2011 roku. Umowę gwarantującą blisko 30-milionowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 podpisano już pod koniec września 2010 roku.

- Inwestycja ma charakter komplementarny, bo wybudowano nową ulicę, w pobliżu jest Muzeum Techniki, a w przyszłości planowane są dalsze inwestycje. Życzę, by powstała tu mała szczecińska dolina krzemowa - zaznaczył prezydent Szczecina Piotr Krzystek.