- Warto podjąć temat tego, by specjalne strefy ekonomiczne funkcjonowały bezterminowo - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas konferencji w Wałbrzyskiej SSE. W spotkaniu brał również udział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Wicepremier Siemoniak zaznaczył, że chciałby aby powstała szeroka koalicja zarządów stref i samorządowców, która będzie lobbować za bezterminowym działaniem SSE. - Walczymy o miejsca pracy, rywalizujemy z innymi państwami, a strefy są właściwym narzędziem, by zwiększać szanse Polski w tej rywalizacji - ocenił wicepremier.  

- Jednym z najważniejszych argumentów za tym, żeby specjalne strefy ekonomiczne w Polsce nadal istniały było to, co się stało w Wałbrzychu, czyli całkowita przemiana pejzażu gospodarczego. Unia Europejska wymyśliła specjalne strefy ekonomiczne, by rzeźbić na nowo mapy gospodarcze tam, gdzie nie udało się utrzymać poprzednich tradycyjnych gałęzi przemysłu - dodał prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Wicepremier podkreślił, że powstanie Wałbrzyskiej SSE spowodowało, że Wałbrzych mógł wyjść z zapaści gospodarczej związanej z likwidacją przemysłu węglowego w tym mieście. - Praca ludzi w zakładach, które powstały w strefie, stanowi lokomotywę rozwojową tego miasta - mówił.

Specjalne Strefy Ekonomiczne powstały w Polsce w celu przyspieszenia rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy. Efekty ich działania widać w całym kraju. Wielu inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ, głównie działających w sektorach produkcyjnych, realizuje projekty na terenie SSE. Dzięki temu niektóre ze stref zmieniły się w klastry przyciągające z powodzeniem firmy z konkretnych sektorów. Strefa Wałbrzyska to zagłębie motoryzacji. - Można to teraz rozwijać o kolejne sektory. W tej chwili mamy w negocjacjach kolejne 350 miejsc pracy. Najbliższa wizyta nowego inwestora odbędzie się już niebawem. Mamy wielką nadzieję, że będziemy dalej mogli udowadniać dobro specjalnej strefy ekonomicznej w Wałbrzychu - tłumaczył prezes Majman. (PAIiIZ)