Fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM) inwestujący na rynku nieruchomości nabył na rzecz niemieckiego funduszu Grundbesitz Europa Stary Browar w Poznaniu za kwotę około 290 mln euro. Zmiana właściciela nie oznacza zmiany profilu działania Starego Browaru. Przez najbliższe lata to unikalne miejsce zarządzane będzie przez ten sam zespół.

-Tym, którzy zostaną na miejscu, powierzam Stary Browar z poczuciem, że oddaję go w dobre ręce.„Wiem, że zrobią wszystko, by nadal jego dewizą była najwyżej postawiona poprzeczka, a jednocześnie wizja, pionierstwo i przede wszystkim robienie czegoś dla ludzi. – mówi Grażyna Kulczyk, twórczyni Starego Browaru.

- Znaleźliśmy tu wszystkie ważne elementy: w Europie Stary Browar jest w zasadzie niepowtarzalnym połączeniem kultury i retailu w zachwycającym estetycznie, docenionym wieloma nagrodami otoczeniu. Nieruchomość ta z uwagi na swoją ekonomiczną efektywność stanowi idealne uzupełnienie obecnego portfolio funduszu - mówi Marek Jakubiak, dyrektor nieruchomości w polskim oddziale Deutsche AWM.

Stary Browar jest flagową realizacją idei 50/50 towarzyszącej projektom realizowanym przez Grażynę Kulczyk, oznaczającej, że 50 proc. każdego przedsięwzięcia stanowi sztuka. Znajdujący się w ścisłym centrum Poznania obiekt na zawsze zmienił oblicze miasta, oferując nie tylko wiele atrakcji najwyższej klasy, ale też zamieniając łączącą Stary Browar ze Starym Rynkiem ulicę Półwiejską w popularny deptak i jedną z najdroższych ulic w Polsce oraz rewitalizując 4-hektarowy park.

Stary Browar powstał w wyniku rewitalizacji i rozbudowy XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggera, pod ścisłym, osobistym nadzorem Grażyny Kulczyk. Przed otwarciem w 2003 r. obiekt funkcjonował przez kilka lat jako centrum kultury. Jego właścicielka organizowała tu koncerty, wystawy, odbywały się tu także premiery słynnych oper. Aby zapewnić projektom artystycznym nieustające finansowanie, powołała do życia część, która miała je zapewnić: sklepy, restauracje, biura, punkty usługowe – czyli Stary Browar w dzisiejszym kształcie. W 2007 roku otwarto nowe skrzydło, nawiązujące architekturą do postindustrialnych wnętrz części zabytkowej. Dziś obiekt ten jest światowym wzorcem dla inwestycji szukających biznesowego sukcesu poprzez głębokie i konsekwentne zaangażowanie w działalność niekomercyjną.

- Stworzenie Starego Browaru i możliwość pracy ze wszystkimi wyjątkowymi ludźmi, których pasja i energia złożyły się na jego sukces, będę zawsze uważać za wielkie szczęście i przygodę życia. Wspólnie pokazaliśmy, że idea 50/50 działa - można zrealizować rentowne przedsięwzięcie biznesowe, które w połowie dedykowane jest także sztuce. Można prowadzić biznes, robiąc coś dobrego dla innych. Pokazaliśmy to i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie wspólnie z Fundacją Art Stations przez te lata zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy to tu, w Poznaniu, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju miasta - mówi Grażyna Kulczyk.

Stary Browar był 4-krotnie nagradzany przez International Council of Shopping Centres wprestiżowym konkursie Shopping Centre Awards, 2-krotnie tytułem najlepszego centrum handlowego na świecie i 2-krotnie najlepszego centrum handlowego w Europie. Zdobył także wiele nagród w Polsce i zagranicą - za architekturę, koncept i prowadzone tu działania (m.in. Solar Marketing Award, Doskonałość Mody Twojego Stylu, KTR), wygrywał też plebiscyty publiczności (np. 7 Nowych Cudów Polski organizowany przez National Geographic Traveller).

- Decyzja o sprzedaży Starego Browaru nie była dla mnie łatwa. Wiem jednak, że pozostawiam go w najlepszych rękach i że będziemy mogli nadal być z niego dumni. Dla mnie to czas na kolejny krok – przeniesienie promocji sztuki, która z takim powodzeniem udała się tutaj, na poziom ogólnopolski. Moim marzeniem od lat pozostaje stworzenie Muzeum Sztuki Współczesnej światowego formatu – temu celowi chcę poświęcić się przez najbliższe lata. – podsumowuje Grażyna Kulczyk.

Stary Browar odwiedza blisko 10 milionów osób rocznie. Znajduje się w nim 220 sklepów, restauracji, barów i kawiarni, sale kinowe, kluby muzyczne, biura, centrum medyczne, a także galeria Art Stations i siedziba Art Stations Foundation by Grażyna Kluczyk. Częścią kompleksu jest też zabytkowy park, a także pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall 50 50, który nie zmienił właściciela. Na nieruchomość składa się 47 000 mkw. powierzchni handlowej, 4750 mkw. powierzchni biurowej, 7000 mkw. powierzchni eventowej, wystawienniczej i magazynowej oraz parkingi z 1000 miejsc postojowych.

Stronę sprzedającą wspierali eksperci z działu rynków kapitałowych międzynarodowej firmy JLL, a kompleksową obsługę prawną zapewniła kancelaria Dentons.

- Był to ciekawy projekt, wymagający bardzo dobrej znajomości lokalnych uwarunkowań prawnych, zarówno po stronie sprzedającego, jak i nabywcy. Cieszymy się, że udało nam się sprawnie przeprowadzić transakcję, dzięki czemu nasz klient może realizować swoje nowe plany biznesowe – mówi Paweł Dębowski, partner, szef Europejskiego Zespołu Prawa Nieruchomości.

- Transakcja ta potwierdza aktywność inwestycyjną w segmencie nieruchomości handlowych wśród międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych. Przewidujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni handlowych osiągnie w tym roku w Polsce 1.6 miliarda Euro – wynik najwyższy od 2007 roku.– dodaje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL.

Deutsche AWM według stanu na 20 listopada 2015 r. posiada aktywa w wysokości 1,3 miliarda Euro, na które składa się 10 nieruchomości w Polsce, w tym biurowce Metropolitan i Rondo 1 w Warszawie. W środkowo-wschodniej Europie fundusz posiada aktywa w wysokości 1,6 miliarda Euro, obejmujące 16 nieruchomości. Otwarty fundusz inwestycyjny, Grundbesitz Europa obecnie dysponuje aktywami w wysokości 4,8 miliarda Euro, obejmującymi 52 nieruchomości (wliczając ten zakup), z których 7 znajduje się w Polsce.