W Starachowicach powstaje Centrum Handlowe Galardia. Projekt o wartości niemal 48 mln zł netto realizuje Skanska. 20 listopada wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Galardia symbolizuje przekroczenie kolejnego kamienia milowego projektu  – zakończenia etapu robót ziemnych i rozpoczęcia głównej fazy budowy.

- Zakres robót obejmuje budowę obiektu handlowo-usługowego z parkingami oraz układem komunikacyjnym i infrastrukturą. W ramach inwestycji wykonamy także rondo wraz z towarzyszącą infrastrukturą komunikacyjną, przebudujemy sieć kanalizacji sanitarnej oraz linii energetycznych średniego napięcia. - mówi Andrzej Wrona, Kierownik Budowy Skanska.

Centrum handlowe Galardia to jednokondygnacyjny obiekt o 12 m wysokości i powierzchni całkowitej wynoszącej niemal 22 tys. m kw. 6200 m kw. powierzchni najmu przeznaczone zostanie na hipermarket Tesco „Extra”, oprócz którego pojawi się tu również do 30 lokali handlowych. Galeria dysponować będzie 475 miejscami parkingowymi, placem zabaw dla dzieci oraz boiskiem sportowym wybudowanym w ramach rządowej inicjatywy „Orlik”.

- Prace rozpoczęliśmy w czerwcu i do tej pory wykonaliśmy szereg prac związanych z organizacją terenu budowy: jego wygrodzenie, przygotowanie zaplecza i zorganizowanie zasilania w media. Kolejnym etapem było wytyczenie geodezyjne obiektów budowlanych oraz wyrównanie terenu. Obecnie mamy już wykonane stopy i ławy fundamentowe,  w 85 proc. ściany murowane zewnętrzne obszaru Tesco i w 40 proc. ściany zewnętrzne na pozostałym obszarze. Ponadto zbudowaliśmy wszystkie słupy prefabrykowane i monolityczne i prawie ukończyliśmy (95 proc) konstrukcję stalową dachu w obszarze Tesco. W tym tygodniu rozpoczęły się prace związane z położeniem blachy na dachu. Cały teren został wzmocniony poprzez palowanie, wykonaliśmy też  ok. 90 proc. nasypów budowlanych  -wylicza Andrzej Wrona.

Data zakończenia prac została zaplanowana na wrzesień 2014 r. Inwestorem projektu jest firma Balmain Asset Management, odpowiedzialny m.in. za takie projekty jak CH Arena w Gliwicach, czy CH Zakopianka w Krakowie.