Klippan Safety, jeden z pierwszych inwestorów zagranicznych w Stargardzie Szczecińskim, świętował 10-lecie w Polsce. Przy okazji firma przedstawiła swoje plany inwestycyjne. 

Firma ze szwedzkim kapitałem działa na Pomorzu Zachodnim od dziesięciu lat, od 2006 roku we własnej siedzibie w Stargardzkim Parku Przemysłowym.
Początki szwedzkiej firmy sięgają 1877 roku. Wtedy to, w Skanii, powstał niewielki zakład zajmujący się produkcją lin dla przemysłu i transportu. 76 lat później Klippan zaprezentował po raz pierwszy prototyp pasa bezpieczeństwa do samochodu. Pod koniec ubiegłego milenium firma produkowała już wyłącznie aplikacje dla przemysłu samochodowego.
Dzisiaj polską spółkę-córkę tworzy 150 pracowników, z dyrektorem zarządzającym Markiem Pałacem na czele. Produkcja odbywa się w dwóch halach, w Stargardzie i Myśliborzu, o łącznej powierzchni 3,5 tys. mkw. W ciągłej produkcji jest 170 różnych wyrobów. Na dzienną produkcję składa się między innymi 70 łóżek samochodowych, 700 pokrowców na materace i 300 pokrowców na siedzenia samochodowe.
Kierownictwo firmy, wraz z pracownikami, świętowało dziesięciolecie udanego biznesu w Polsce w siedzibie Klippan w Stargardzkim Parku Przemysłowym. Szwedzkiej delegacji przewodniczył Ronnie Törnqvist, szef grupy Klippan i prezes zarządu Klippan Safety Polska. O znaczeniu inwestycji Szwedów dla stargardzkiej gospodarki mówił prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor, a dyrektor Marek Pałac przeczytał list gratulacyjny od marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
- Dziesięć lat temu Klippan Safety podjął decyzję o ulokowaniu swojego zakładu produkcyjnego w Polsce, w Województwie Zachodniopomorskim. W czasach, kiedy instytucjonalne wsparcie dla napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych dopiero raczkowało, kierowana przez Pana firma przecierała szlaki dla przyszłych inwestorów zagranicznych. Dzisiaj, kiedy firmy z kapitałem zagranicznym, zainteresowane rozpoczęciem działalności na Pomorzu Zachodnim, mogą liczyć na wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, a świadomość inwestycyjna władz lokalnych jest nieporównywalnie większa, lokowanie inwestycji zagranicznych w naszym regionie jest znacznie łatwiejsze. Jednakże na początku obecnego milenium rozpoczęcie działalności w Polsce przez firmy zagraniczne stanowiło nie lada wyzwanie. Klippan Safety należał do pionierów, którzy wbrew trudnościom administracyjnym i różnicom kulturowym eksplorowali zachodniopomorski rynek, tworząc nowe, cenne, stabilne miejsca pracy w Stargardzie Szczecińskim - czytamy w liście od marszałka Geblewicza.
Podcza obchodów 10-lecia Marek Pałac przedstawił plany firmy na najbliższe miesiące. Szczególnie cieszy decyzja o rozbudowie stargardzkiego zakładu o 2100 mkw. oraz o utworzeniu własnego działu technicznego.