O możliwościach, ale też barierach rozwoju morskich farm wiatrowych dyskutują uczestnicy rozpoczętej 10 października I Konferencji i Targów Offshore w Sopocie.

Polska, ze względu na długość linii brzegowej oraz znaczący obszar morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, posiada jeden z najlepszych potencjałów technicznych dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Przy założeniu, że do 2030 mamy zbudować morskie farmy wiatrowe o mocy 6 GW, łatwo wyliczyć, że do 2030 może zostać zainwestowane w ich budowę ok. 20 mld euro (przy założeniu, że 1 GW= 3,5 mld Euro). Eksperci szacują, że ponad 8 mld euro bezpośrednio zasili polską gospodarkę. Uwzględniając kluczowe uwarunkowania (ekonomiczne, środowiskowe, militarne czy żeglugowe) morski potencjał energetyczny szacuje się na ok. 20 GW. To prawie 10 razy więcej niż wszystkie pracujące dziś w Polsce farmy wiatrowe na lądzie.

- Morska energetyka wiatrowa to nie tylko sama produkcja prądu w farmach wiatrowych, ale także budowa wież, sztucznych wysp, produkcja wyspecjalizowanych jednostek pływających oraz elementów sieci przesyłowej. W branży offshore Polska ma szansę być jednym z liderów i eksporterów technologii i usług, co już teraz jest potwierdzane przez szereg krajowych zakładów pracy – powiedział Krzysztof Prasałek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W tej chwili w Europie pracuje 1503 morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy 4336 MW (dane z czerwca 2012 r.). Wartość rynku wycenia się obecnie na poziomie 60 mld euro do roku 2020. Eksperci szacują, że dzięki rozwojowi sektora morskich farm wiatrowych w Europie może powstać ok. 150 000 nowych miejsc pracy. A ile w Polsce?

- Nawet 9 tysięcy nowych miejsce pracy do 2025 roku mówimy o procesie, który już się rozpoczął. Nazwy takich jednostek jak: Jack – up Barage B392 „THOR” czy „Heavy Lift Jack up Vessel Innovation”, które zbudowano w stoczni Christ w Gdyni, elektryzują każdego okrętowca. Do tego budowa wielu konstrukcji wsporczych, fundamentów, wież, platform transformatorowych, czy realizowane w polskich portach specjalistyczne usługi przeładunkowe ukazują wielki potencjał, a także kierunek rozwoju tego segmentu. Jednak aby w pełni go wykorzystać, należy zaczać działać jak najszybciej, gdyż czasu na sukces w morskiej energetyce wiatrowej pozostało bardzo mało. Świat nie będzie na nas czekał - mówi Krzysztof Prasałek.

Konferencja zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej to nie tylko odpowiedź na zainteresowanie przedsiębiorców perspektywami, które daje branża Offshore. To także swoisty apel środowiska do polityków o jak najszybszą likwidacje barier rozwoju tego sektora, szczególnie w kontekście prac nad nową ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Konferencja i Targi Offshore ─ to pierwsze w Polsce tak duże wydarzenie poświęcone w całości morskiej energetyce wiatrowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele największych firm z branży z całej Europy. Konferencja to okazja do spotkania najważniejszych osób związanych z branżą morskiej energetyki wiatrowej, z całej Europy: developerów, inwestorów, producentów podzespołów czy przedstawicieli sektora dystrybucji energii, a także stowarzyszeń branżowych oraz środowisk naukowych. To również niepowtarzalna możliwość spotkania przedstawicieli administracji państwowej, którzy odpowiedzialni są za regulowanie i kształtowanie zasad funkcjonowania rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Na dwa dni zaplanowano 11 paneli, na które złożą się 34 wykłady, podczas których eksperci przedstawią kompleksowy obraz morskiej energetyki wiatrowej. Prelekcje dotyczyć będą m.in. uwarunkowań prawnych, wymogów środowiskowych, mechanizmów finansowania oraz najnowszych rozwiązań technologicznych. Prezentowane będą również światowe i europejskie trendy, prognozy rozwoju branży, a także studia przypadku pokazujące doświadczenia w zakresie inwestycji w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, takich krajów jak Wielka Brytania oraz Niemcy. Uczestnicy Konferencji i Targów Offshore będą mogli także dowiedzieć się, jak polskie firmy skorzystają na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Konferencję i Targi Offshore otworzył wystąpienie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Anny Wypych-Namiotko.