Zakończyła się budowa Parku Technologicznego Skawińskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe tereny dla inwestorów na zlecenie miasta i gminy Skawina przygotowała Skanska. Inwestycja kosztowała 23,7 mln zł brutto (19,3 mln netto) i już cieszy się zainteresowaniem pierwszych inwestorów. 

Skawiński Obszar Gospodarczy-Park Technologiczny, który wybudowała Skanska, ma podnieść atrakcyjność inwestycyjną Skawiny i przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy w gminie. SOG położony jest na nieczynnym składowisku odpadów paleniskowych pochodzących z Elektrociepłowni „Skawina”, które eksploatowano w latach 1964-1975. Dla rozpoczęcia działalności gospodarczej w tym miejscu niezbędne było doprowadzenie mediów do granicy Parku Technologicznego i pełne uzbrojenie  terenu.

Prace budowlane na terenie SOG polegały na przekształceniu ponad 50-hektarowej powierzchni zdegradowanego, poprzemysłowego obszaru w kompleksowo funkcjonującą strefę gospodarczą. Skanska zrealizowała inwestycję w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że najpierw wykonała projekt Strefy, a następnie przystąpiła do robót budowlanych i uzyskała decyzję
o użytkowaniu SOG.

- Całość prac, łącznie z projektowaniem, budową oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, trwała ok. 29 miesięcy. Założeniem projektu było podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Skawiny poprzez rozwój infrastruktury technicznej i komunikacyjnej, co nastąpiło dzięki budowie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, sanitarnej, energetycznej, teleinformatycznej i infrastruktury drogowej. – mówi Dariusz Migała, dyrektor zespołu projektów, Skanska.

Jednocześnie z budową Parku Technologicznego na terenie SOG powstał Zakład Zagospodarowania Odpadów, także w formule „projektuj i buduj”, którego inwestorem także jest UMiG Skawina za 5,1 mln zł.

Teren Skawińskiego Obszaru Gospodarczego budzi zainteresowanie wśród inwestorów. Już postają pierwsze zakłady na terenie Parku Technologicznego SOG. Na inwestycję tutaj zdecydowała się realizująca Park Technologiczny Skanska, która wybudowała na jednej z działek nowoczesną Wytwórnię Mas Bitumicznych. Park Technologiczny SOG przyciągnął również takie firmy jak: Specodlew, Dragon, Ferro, Kambet czy Hautec.