Dla Skanska Property Poland, firmy sektora usług dla biznesu stały się jedną z kluczowych grup klientów. W tym roku jej przedstawiciele przyznali firmie tytuł dewelopera dekady. 

Realizacje dla centrów usług stają się jedną z najważniejszych specjalizacji Skanska Property Poland.

- W zeszłym roku aż 70 proc. podpisanych przez nas umów najmu to transakcje z firmami z sektora usług dla biznesu. To niezwykle ważny i rozwojowy rynek dla naszych usług – mówi Waldermar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Jak wynika z danych ABSL, w centrach z zagranicznym kapitałem pracuje już ponad 110 tys. osób, w sprzyjających warunkach w ciągu najbliższych lat liczba ta może się podwoić dzięki rozwojowi usług dla międzynarodowego sektora finansowego. Dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy wygenerują również usługi świadczone dla innych branż. Sektor to jeden z niewielu obszarów w Polsce prowadzących intensywną rekrutację, co jest impulsem do poszukiwania nowych biur. Jak wynika z danych Jones Lang LaSalle, najemcy branży zajmują już ponad milion metrów kwadratowych biur w kraju i liczba ta stale rośnie. W większości są to budynki wysokiej klasy, spełniające najnowsze standardy.

- Najemcy tego sektora chętnie lokują się w budynkach bazujących na zrównoważonych, a co za tym idzie, efektywnych rozwiązaniach. Wybierają obiekty funkcjonalne i elastyczne w zagospodarowywaniu przestrzeni, umiejscowione w dobrze skomunikowanych, ale niekoniecznie centralnych punktach miast – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w  firmie Skanska Property Poland.

Skanska Property Poland jest pierwszym deweloperem w Polsce, który szczegółowo rozpoznał potrzeby firm sektora nowoczesnych usług dla biznesu i tworzy budynki dobrze dopasowane do ich oczekiwań. Specjaliści firmy opisali wytyczne dla powierzchni biurowych dostosowanych do wymagań klientów z tej branży i zawarli je w stworzonym we współpracy z Jones Lang LaSalle oraz Związkiem Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) raporcie „BPO/SSC Biura na miarę usług”.

- Dla większości podmiotów branży outsourcingowej słowem kluczem, opisującym ich największe oczekiwania wobec dewelopera jest elastyczność, zarówno w kwestiach technicznych, jak i dopasowania do modelu biznesowego najemcy. Dostawca przestrzeni biurowej musi umieć dopasować się do specyficznych wymagań firmy. Elastyczność to także zrozumienie dynamicznej sytuacji biznesowej klienta. Centra usług mogą pozyskać nową pulę zadań praktycznie z dnia na dzień. Wymaga to możliwości łatwego dopasowania powierzchni biurowej do przyjęcia nowych pracowników. Na etapie realizacji projektu może też pojawić się potrzeba zastosowania nowych rozwiązań pozwalających np. na oddzielenie od siebie całych działów firmy czy specyficzne zabezpieczenie danych. – mówi Arkadiusz Rudzki.

Centra usług dla biznesu w Polsce są niezwykle dynamicznymi jednostkami, dla których szczególnie istotna jest wygoda i wysoka efektywność zajmowanych powierzchni.

- Firmy sektora nowoczesnych usług dla biznesu mają bardzo specyficzne oczekiwania odnośnie przestrzeni biurowej. Oprócz standardowych potrzeb, takich jak komfort, estetyka, dobra lokalizacja oraz dogodny dojazd dla pracowników, bardzo duże znaczenie odgrywa dla nas możliwość swobodnego dostosowywania przestrzeni do wewnętrznych wymogów firmy. Istotna jest też efektywność kosztowa, którą zapewnia zrównoważony, energooszczędny budynek, a także wysokie standardy bezpieczeństwa – zarówno pracowników, jak i danych. Wreszcie, dla nowoczesnego, odpowiedzialnego biznesu nie bez znaczenia są aspekty proekologiczne. – mówi dyrektor Centrum Usług Wspólnych BD, Wim De Jonge.