W Sanoku został powołany do życia Klaster Naukowo-Przemysłowy „Sanok”. W jego skład wchodzi na ten moment 17 podmiotów gospodarczych i instytucji, na czele z sanocką Regionalną Izbą Gospodarczą. 

Sanocki Klaster powstał z inicjatywy burmistrza Sanoka dr Wojciecha Blecharczyka oraz dr Franciszka Gaika, prezesa zarządu AUTOSAN S.A.

- Formacja klastrowa pozwoli na stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju sanockich firm, będących członkami klastra, co przełoży się na rozwój gospodarczy miasta i nowe miejsca pracy.  Przedsiębiorstwa te będą mogły wymieniać się doświadczeniami, korzystać z dostępu do nowej wiedzy, różnych form promocji, a także z realizowanych wspólnie projektów i przedsięwzięć – mówi dr Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka.

Klaster w Sanoku, koordynowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą, połączył firmy z różnych dziedzin, których wspólnym mianownikiem jest obróbka metalu. Te firmy to: Autosan S.A., Automet sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Budowlane EL-BUD, PPUH „DRIM”, PPUH DO-MET, DRUMMONDS sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Profil”, CARBO-SAN, Firma HERB sp. z o.o., MANSARD sp. z o.o., MULTI sp.j., STOMET sp. z o.o., ZETO Rzeszów sp. z o.o., ATW S.A. Przedsiębiorcy ci zgodnie stwierdzili, że istnieje potrzeba wzmocnienia sanockiego przemysłu w zakresie utworzenia w Sanoku profesjonalnej galwanizerni, z której korzystać będą mogły zainteresowane firmy. Zakup technologii, aparatury, oprogramowania i możliwość wspólnego z nich korzystania, to nie jedyne profity z przynależności do klastra. Jest ich więcej, m.in. organizacja spotkań, warsztatów, seminariów, konferencji, wspólne działania promocyjne, poszukiwanie nowych rynków, wspólne badania, zakup i sprzedaż know-how, czy też wspólne projekty i udział w programach operacyjnych.

Od strony edukacyjno-badawczej działalność grupy jest wspierana przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, a w niedalekiej przyszłości przez inne placówki.

Sanocki klaster formalnie już zaczął swoją działalność. Na razie wszelkie działania skoncentrowane są na pozyskaniu środków na działalność, ale z ukierunkowaniem raczej na perspektywę 2014-2020, w której będą promowane inicjatywy klastrowe.