Ponad 1,8 mld zł przeznaczą firmy na nowe inwestycje w pięciu poszerzonych specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), tworząc prawie 950 nowych miejsc pracy. 20 maja Rada Ministrów zdecydowała o rozszerzeniu Legnickiej, Kostrzyńsko-Słubickiej, Pomorskiej, Katowickiej i Słupskiej SSE.

Tereny Katowickiej SSE to najbardziej rozszerzony obszar, który zwiększył się o ponad 346 ha. Włączone tereny obejmują Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Częstochowę i Myszków. Będą tam realizowane trzy nowe inwestycje: z branży motoryzacyjnej, szklarskiej i metalowej.

Swoją powierzchnię o ponad 410 ha zwiększyła także Pomorska SSE. W jej skład włączone zostały tereny z obszaru Stargardu Szczecińskiego i Czarnej Wody. W ramach istniejącego w Czarnej Wodzie zakładu Steico sp. z o.o. powstanie innowacyjna linia technologiczna do produkcji fornirowego drewna warstwowego LVL.  

Zmiany objęły także Legnicką SSE, która zwiększyła się o 156 ha. W jej skład zostały włączone tereny z obszaru Legnicy, Polkowic, Legnickiego Pola, Głogowa, Miłkowic oraz Kostomłotów. Na gruntach prywatnych Legnickiej SSE powstaną dwie inwestycje z branży motoryzacyjnej. W Legnickim Polu Faurecia Legnica zainstaluje nowe linie produkcyjne do wytwarzania innowacyjnych elementów dekoracyjnych kokpitów oraz paneli drzwiowych do samochodów klasy premium. W Głogowie natomiast firma Sitech wdroży nowoczesne rozwiązania technologiczne do produkcji stelaży siedzisk samochodowych, które są wynikiem prac badawczych inwestora.

– Innowacyjne rozwiązanie, takie jak te zastosowane w fabryce w Głogowie, stworzą miejsca pracy wymagające wysokich, technicznych kwalifikacji. To otwiera możliwości rozwoju dla osób ze specjalistycznym wyższym wykształceniem - podkreśliła wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Z kolei Kostrzyńsko-Słubicka SSE zwiększyła się o ponad 79 ha. Zostały do niej włączone nowe grunty z obszaru miasta Żary. Pozwoli to na rozbudowę i modernizację zakładu Kronopol, produkującego wyroby drewnopochodne. Inwestor powiększy halę produkcyjną i wyposaży ją w nowoczesne linie technologiczne służące m.in. do produkcji frezowanych płyt drewnopochodnych.

Ponadto w granicach Słupskiej SSE znalazło się ponad 7 ha dodatkowych gruntów. Nowe tereny obejmują obszar gminy Czarne. Firma MEBLE NEGRO rozbuduje tam i zmodernizuje istniejący zakład produkujący meble.

- Firmy z dużym uznaniem odnoszą się do funkcjonowania SSE w Polsce. Swoje projekty lokują tam nie tylko zagraniczni inwestorzy, ale także rodzimy biznes. Dodatkowo na rozwoju stref zyskują też firmy działające w ich otoczeniu. Mamy nadzieję na kolejne inwestycje w SSE -  podkreślił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.