W Krakowie podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie rekultywacji zbiornika odpadów po zakładach w Trzebini.  

Rekultywacja zbiornika w Trzebini jest konieczna, ponieważ były właściciel nieruchomości ukrył w nim odpady pochodzące z produkcji tlenku glinu i umieścił je w strefie źródliskowej, znajdującej się na dnie kamieniołomu. Odpady miały bezpośredni kontakt z wodą, co spowodowało powstanie odcieków, które mają wysoką alkaliczność, silne zmineralizowanie i wysoką zawartość substancji organicznych i metali.

Umowę dotyczącą rekultywacji zbiornika odpadów podpisano 11 kwietnia w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) w Krakowie. Kontrakt został zawarty między MUW a dwiema firmami – Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym „VIG” i Investeko S.A. Projekt będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach przywracania terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych.

Celem przedsięwzięcia jest trwała eliminacja negatywnego oddziaływania odpadów i odcieków na środowisko. Aby było to możliwe, konieczne jest zaprzestanie emisji zanieczyszczeń do wód podziemnych i powierzchniowych, co jest jednym z założeń projektu. Kolejnym punktem, który jest na liście zadań związanych z rekultywacją zbiornika, jest doprowadzenie gruntów wokół wyeksploatowanego kamieniołomu do standardu jakości ziemi, określonego w Rozporządzeniu Ministra Środowiska. W planach są ponadto rekultywacja przyrodnicza i zagospodarowanie terenu.

Inwestycja będzie kosztować łącznie ponad 13 mln zł. Wszystkie prace związane z projektem mają się zakończyć do końca 2015 roku.