Małe miasta stają się magnesem przyciągającym dużych deweloperów. W takich lokalizacjach najlepiej sprawdzają się nieduże formaty handlowe - o czym pisze firma DTZ w najnowszym raporcie.

W miastach, w których mieszka od 50 do 100 tysięcy osób powierzchnie najmu w małych formatach handlowych kształtują się na poziomie 173000 metrów kwadratowych co stanowi 15 procent powierzchni handlowych na tych terenach. W ciągu najbliższych lat jest spodziewany znaczący wzrost podaży tej powierzchni. Inwestycje zapowiedziały już m.in.: Atut, Czerwona Torebka, Dekada, Family Point, Multibox, STOP.SHOP czy też Vis a Vis.

Jak podaje DTZ Insight, małe formaty handlowe to sektor rynku nieruchomości handlowych, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony konsumentów szukających możliwości zaoszczędzenia czasu i pieniędzy oraz najemców, którzy chcą zoptymalizować koszty najmu powierzchni jak również i deweloperów chcących zdywersyfikować swoją działalność i inwestować w projekty, które nie wymagają dużego wkładu finansowego i których wynajem nie zajmuje dużo czasu.

Dział Doradztwa i Analiz Rynkowych firmy DTZ przygotował segmentację obiektów zaliczanych do sektora polskiego rynku nieruchomości handlowych. Jak wynika z analizy rozwój tego rynku to następstwa aktualnej sytuacji na rynkach finansowych, a także dowód na dojrzewanie polskiego rynku nieruchomości handlowych. Sieci handlowe i deweloperzy szybko identyfikują pojawiające się trendy i dopasowują swoją ofertę do wymagań konsumentów zagospodarowując kolejne rynkowe nisze. Przykładowym trendem są zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów, którzy artykuły pierwszej potrzeby wolą kupować szybko, np. w drodze z pracy do domu, często w mniejszych obiektach niż spędzać dużo czasu w dużych centrach handlowych.

Mały format handlowy DTZ definiuje jako mały obiekt powstały po roku 1990 o powierzchni najmu nieprzekraczającej 5000 metrów kwadratowych i w którym mieści się 5 lub więcej sklepów lub punktów usługowych. W raporcie DTZ małe obiekty handlowe zostały podzielone na: osiedlowe centra handlowe, małe śródmiejskie centra handlowe, małe lokalne centra handlowe oraz małe parki handlowe.