Amerykański koncern UTC Aerospace Systems otworzył nowy ośrodek badawczo-rozwojowy dedykowany przemysłowi lotniczemu we Wrocławiu.

Spółka UTC Aerospace Systems kilka dni temu oficjalnie otworzyła we Wrocławiu Globalne Centrum Inżynierii. Obecnie w ośrodku już pracuje 130 inżynierów, a docelowo – do 2016 roku – pracę znajdzie tam 400 osób.

Budwa centrum rozpoczęła się w 2012 roku. W połowie lipca Globalne Centrum Inżynierii (Global Engineering Centre) zostało oficjalnie otwarte. Wybudowane na terenie zakładu produkcyjnego UTC Aerospace Systems na Psim Polu centrum będzie skupiać się na badaniach i rozwoju mechanicznych układów samolotów i wspierać dziewięć strategicznych jednostek biznesowych spółki.

Nowy ośrodek badawczy zajmuje powierzchnię ponad 3 700 metrów kwadratowych, z czego aż tysiąc przeznaczonych jest na laboratoria badawcze. Obecnie centrum zatrudnia około 130 inżynierów,  a plany przewidują docelowo zatrudnienie 400 inżynierów do roku 2016. W części produkcyjnej wrocławskiego zakładu pracuje obecnie prawie 800 osób.

Jak tłumaczą przedstawiciele UTC Aerospace Systems, inwestycja stanowi odpowiedź na szybki rozwój polskiego sektora lotniczego i technologicznego. Nowy ośrodek ma przyciągnąć najlepszych studentów inżynierii z pobliskich politechnik i przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki.

- Oprócz naszego programu „Employee Scholar”, cieszącego się światową renomą, spółka UTC Aerospace Systems nawiązała współpracę z polskimi uczelniami i w ramach Globalnego Centrum Inżynierii oferuje studentom stypendia, staże oraz inne dedykowane programy – mówi Dave Carter, wiceprezes ds. inżynierii i technologii firmy.

UTC Aerospace Systems zajmuje się projektowaniem, produkcją i obsługą zintegrowanych systemów i komponentów na potrzeby przemysłu lotniczego i obronnego. Spółka obsługuje globalną bazę klientów dzięki rozbudowanej sieci zakładów produkcyjnych i centrów obsługi klientów zlokalizowanych na całym świecie. Firma należy do korporacji United Technologies Corporation z siedzibą w Hartford w stanie Connecticut, która oferuje zaawansowane technologicznie produkty i usługi na potrzeby przemysłu lotniczego oraz budownictwa. W Polsce spółka zatrudnia ponad 10 tysięcy osób.