Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczęła realizację Projektu Systemowego "Partnerstwo Publiczno-Prywatne". Oficjalnym partnerem, współrealizującym projekt, jest Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (IPP).

W ramach projektu odbyło się już pierwsze spotkanie z cyklu seminariów regionalnych dla przedstawicieli instytucji publicznych i przedsiębiorców poświęcone zagadnieniom partnerstwa publiczno-prywatnego. Czy było zainteresowanie? Kto się na nim pojawił? Jakie tematy zostały poruszone?

Seminaria dla przedstawicieli administracji publicznej i sektora prywatnego zostały przewidziane w formie cyklu 16 dwudniowych spotkań, po jednym w każdym z województw. Pierwsze seminarium, dla województwa mazowieckiego, które odbyło się w dniach 6-7 grudnia w Warszawie, zgromadziło 54 uczestników, stanowiąc 98% oczekiwanej przez założenia projektu PARP frekwencji dla każdego ze spotkań.

- Blisko stuprocentowa frekwencja w stosunku do założeń projektu pokazuje, że zainteresowanie zagadnieniem partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zarówno wśród podmiotów publicznych, jak i przedsiębiorstw prywatnych, jest duże. Przeważającą większość uczestników seminarium stanowili przedstawiciele sektora publicznego – aż 72% spośród obecnych osób. Na pozostałe 28% uczestników złożyli się natomiast reprezentanci sektora prywatnego, spośród których 9% zatrudnionych było w średnich, a 19% w dużych przedsiębiorstwach - mówi Bartosza Korbus, koordynator projektu ze strony partnera - IPP.

Program seminarium został rozłożony na dwa dni. Podczas pierwszego dnia jego uczestnicy, na co dzień zajmujący się w reprezentowanych przez siebie instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach zagadnieniami zamówień publicznych i inwestycji, mieli okazję poznać zasady i uwarunkowania rozwoju PPP i koncesji, źródła prawa dla przedsięwzięć typu PPP, obowiązki każdej ze stron zamierzającej zawrzeć umowę o PPP, jak również doświadczenia i perspektywy regionalne na tle doświadczeń europejskich i polskich w zakresie wdrażania PPP.

Dzień drugi seminarium miał charakter warsztatowy, w którym dwie grupy analizowały zasadność realizacji przedsięwzięć PPP, kwestię wyboru inwestora prywatnego oraz zawieranej z nim umowy, a także zapoznawały się z zasadami efektywnego zarządzania projektem PPP – wszystko to widziane tak z perspektywy podmiotu publicznego (grupa 1), jak i partnera prywatnego (grupa 2).

Projekt Systemowy PARP przewiduje także dwie edycje konkursu dla podmiotów publicznych na najlepsze projekty inwestycyjne wykorzystujące formułę PPP. Ogólnopolskie konkursy projektów PPP zostaną przeprowadzone i rozstrzygnięte w 2012 roku. Będą one adresowane do podmiotów publicznych, które zadeklarują gotowość do podjęcia współpracy w związku z realizacją zadań publicznych z partnerami prywatnymi w formule PPP – niezależnie od etapu, na którym znajdują się planowane przez podmioty publiczne projekty. Wybrane w konkursie i uznane za modelowe projekty PPP otrzymają kompleksowe wsparcie eksperckie obejmujące doradztwo prawne, ekonomiczne, finansowe, techniczne oraz marketingowe/PR w zakresie przygotowania i przeprowadzenia projektu PPP od fazy przedinwestycyjnej, aż do 12 miesięcy po podpisaniu umowy o PPP. 

Konkursy będą prowadzone w I i II kwartale 2012 roku i zakończą się galami finałowymi w II i III kwartale, podczas których zostaną ogłoszone wyniki. Zainteresowani wzięciem w nich udziału powinni na bieżąco śledzić stronę internetową projektu pod adresem http://www.ppp.parp.gov.pl/, na której konkursy będą ogłoszone. Jak zapowiada Bartosz Korbus, projekt systemowy PARP „Partnerstwo publiczno-prywatne” przewiduje wyłonienie co najmniej pięciu modelowych projektów PPP, które uzyskają wsparcie doradcze.

Działania informacyjno-promocyjne przewidziane w ramach projektu systemowego PARP "Partnerstwo publiczno-prywatne", zakładają ponad 36-miesięczną komunikację dotyczącą zadań realizowanych w ramach projektu, współpracę redakcyjną z przedstawicielami mediów oraz doradztwo komunikacyjne z nim związane. Informowanie opinii publicznej o przebiegu projektu będzie odbywało się adekwatnie do realizacji poszczególnych elementów harmonogramu, na który składają się: cykl seminariów regionalnych, adresowanych zarówno do przedstawicieli administracji publicznej, jak i sektora prywatnego, ogólnopolskie badania rynku dotyczące analizy poziomu zainteresowania podmiotów publicznych i przedsiębiorstw do podejmowania współpracy w formule PPP, dwie edycje konkursów dla podmiotów publicznych na najlepsze projekty inwestycyjne w ramach formuły PPP oraz wsparcie doradcze udzielone w realizacji projektów PPP podmiotom publicznym będących laureatami konkursów.

Zaplanowane zostały również działania przybliżające i upowszechniające formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, m.in. medialne debaty eksperckie on-line (pierwsza transmitowana była na żywo za pośrednictwem strony internetowej PARP 14 grudnia). Stałymi punktami informacyjnymi są: strona internetowa projektu, zawierająca m.in. forum dyskusyjne, interaktywny profil na portalu społecznościowym Facebook dostępny pod adresem www.facebook.com/ProjektPPP oraz dedykowny projektowi specjalny cykl wydawniczy, który pod nazwą „Biuletynu PPP” ukazywał się będzie w odstępach kwartalnych aż do końca 2014 roku. 

- Planowanych jest 12 edycji „Biuletynu PPP”, które stworzą swoiste kompendium wiedzy na temat PPP, dokonując diagnozy polskiego rynku PPP oraz będąc praktycznym przewodnikiem, który umożliwi realizację zadań publicznych w formule PPP, wzorem rozwiniętych gospodarek europejskich i światowych, na zdecydowanie szerszą skalę, niż ma to w Polsce miejsce obecnie. Funkcje informacyjne stale pełni również Biuro Prasowe projektu systemowego PARP. Działania informacyjno-promocyjne zostaną zakończone wraz z wygaśnięciem projektu, tj. z końcem grudnia 2014 roku - dodaje Bartosz Korbus z Instytutu PPP.

Na pytanie o cele, jakie PARP i Instytut PPP chcą osiągnąć, nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że ich działania mają przede wszystkim upowszechnić wiedzę na temat stosowania PPP w realizacji zadań publicznych, co – będąc jednocześnie celem głównym – ma doprowadzić do zwiększenia liczby przedsięwzięć realizowanych przez podmioty publiczne w modelu PPP.

- Wśród celów szczegółowych założono dokonanie oceny i analizy potencjału podmiotów publicznych oraz średnich i dużych przedsiębiorstw zainteresowanych realizacją projektów w formule PPP, jak również przeprowadzenie analizy zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji przedsięwzięć typu PPP. Celem działań prowadzonych w ramach projektu jest również podniesienie poziomu kompetencji oraz praktycznych umiejętności realizacji przedsięwzięć PPP wśród pracowników sektora publicznego oraz przedstawicieli sektora prywatnego. Kolejnym z wyznaczonych celów jest upowszechnienie współpracy publiczno-prywatnej jako nowoczesnego sposobu realizacji zadań publicznych - wylicza Korbus. - Co więcej, zakłada się, że realizacja projektu przyczyni się, w perspektywie całego okresu jego realizacji, tj. od 2011 do końca 2014 roku, do wzrostu świadomości i wiedzy o korzyściach wynikających z podejmowania przedsięwzięć typu PPP u jego beneficjentów, zwiększenia motywacji do podejmowania tego rodzaju działań oraz wzrostu praktycznych umiejętności w zakresie współpracy pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym.