- W 2008 r. wyznaczyliśmy sobie cel zredukowania biurokracji o 25 proc. Wszystko wskazuje, że w 2012 r. obciążenia administracyjne w sześciu priorytetowych obszarach prawa będą mniejsze nawet o 27 proc. To szansa na odblokowanie potencjału polskich przedsiębiorców – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podsumowując 4 lata działań Ministerstwa Gospodarki na rzecz lepszego stanowienia prawa.

Reforma Regulacji (Belter/Smart Regulation) to unijna inicjatywa redukcji biurokracji i uproszczenia przepisów. Jej głównymi celami są: stabilne fundamenty rozwoju społeczno-gospodarczego, reforma tworzenia prawa oraz ułatwienia dla przedsiębiorców. – Zadania te idealnie wpisują się w misję MG, jaką jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślił wicepremier Waldemar Pawlak.

Naprawa prawa odbywa się poprzez: doskonalenie systemu Oceny Skutków Regulacji (OSR), usprawnienie procesu legislacyjnego na etapie konsultacji społecznych, redukcję obciążeń administracyjnych i uproszczenie obowiązujących przepisów.

Ocena Skutków Regulacji wprowadza do procesu tworzenia prawa zasadę analizy tworzonych przepisów pod kątem potencjalnych kosztów i korzyści. Ministerstwo Gospodarki już w 2006 r. ustaliło wytyczne dotyczące OSR, a od 2007 r. prowadzi szkolenia urzędników pod kątem ich przygotowania. Do końca 2011 r. skorzysta z nich prawie 3 tys. pracowników administracji publicznej, przygotowujących projekty aktów prawnych.

W ramach usprawnienia procesu konsultacji społecznych Ministerstwo Gospodarki opracowało procedury dot. zasięgania opinii na temat nowo tworzonego prawa. Zasady konsultacji przeprowadzanych podczas przygotowywania dokumentów rządowych zostały przyjęte przez Komitet Rady Ministrów w 2009 r. z zaleceniem ich stosowania w trakcie prac nad zmianami w prawie. Ponadto w MG trwają prace nad utworzeniem systemu konsultacji on-line.

Redukcja obciążeń administracyjnych, zlecona krajom członkowskim przez Komisję Europejską na poziomie 25 proc., odbywa się w Polsce w sześciu obszarach prawa: środowiska, planowania i zagospodarowania przestrzennego, usługach turystycznych, prawa pracy, prawa działalności gospodarczej i prawa probierczego. Z szacunków MG wynika, że w 2012 r. biurokracja w tych obszarach zmniejszy się nawet o 26,8 proc. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje również drugi etap redukcji w prawie gospodarczym. W tym celu resort przejrzał ponad 480 aktów prawnych. Namierzył w nich blisko 6,2 tys. obowiązków informacyjnych.

Od czterech lat Ministerstwo Gospodarki intensywnie upraszcza prawo gospodarcze. Pierwszy etap zmian w przepisach został wprowadzony w Pakiecie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, który zreformował 20 najistotniejszych dla przedsiębiorców aktów prawnych, m.in. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ustawę o rachunkowości, prawo dewizowe i ordynację podatkową. Również dzięki zmianom w tych przepisach, od 1 lipca 2011 r. każdy może zarejestrować działalność gospodarczą przez Internet, bez konieczności wizyt w urzędach, wypełniania kilku formularzy i wysokich opłat.

Kolejnym krokiem uproszczenia prawa jest ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, której przepisy weszły w życie 1 lipca 2011 r. Reguluje ona kontakty obywatela z urzędem m.in. poprzez wprowadzenie kultury oświadczeń zamiast dotychczasowego obowiązku składania zaświadczeń czy możliwość przedstawiania kopii dokumentów. Zmniejsza również liczbę zbędnych licencji i koncesji.

Następnie Ministerstwo Gospodarki opracowało ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która jest kontynuacją działań na rzecz ułatwienia prowadzenia biznesu oraz tworzenia przyjaznego otoczenia prawnego dla obrotu gospodarczego. Zawarte w niej rozwiązania są korzystne dla wszystkich obywateli (np. wydłużają okres na wykorzystanie zaległego urlopu) oraz zmniejszają ponoszone przez nich koszty o ok. 3 mld zł rocznie. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.

W przygotowaniu jest także trzecia ustawa deregulacyjna. Tym razem MG skupi się na skróceniu procesu uzyskania pozwolenia na budowę, podatku VAT oraz zmianach w prawie pracy i zamówieniach publicznych.