Obniżone podatki, dobra promocja gospodarcza, wykwalifikowani pracownicy – to narzędzia, którymi regiony starają się walczyć o największych inwestorów. Jak różnią się te metody w Europie, a także po za jej granicami, rozmawiano podczas panelu „Jak aktywnie pozyskiwać nowe inwestycje w regionie?”. Dyskusję, którą podzielono na dwie części, moderował Jacek Krupa, członek zarządu województwa małopolskiego.

Rozmawiano m.in. nad atutami poszczególnych regionów, które przyciągają inwestorów.

- Małopolska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się województw. Potwierdzają to liczne rankingi, a także niedawno przyznany tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016. Jestem przekonany, że w oczach przedsiębiorców to naprawdę mocne atuty  – mówił podczas panelu Jacek Krupa z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Gabriela Macoveiu z  rumuńskiej Agencji Rozwoju Regionu Północny-Wschód wskazała z kolei, że nowi inwestorzy dużą wagę przykładają do pozyskania wiarygodnego partnera, który pomoże wejść im na nowy rynek. Z kolei w opinii Jun Cheng, prezydenta chińskiego miasta Huayin, kluczowa jest właściwa promocja gospodarcza. Dla Przemysława Andrzejaka, prezesa Zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ważne są przede wszystkim bezpieczeństwo nowej inwestycji i jej koszt.

– Sporą zachętą jest także tworzenie dobrego klimatu dla biznesu poprzez obniżanie podatków, wprowadzania systemu dopłat np. do utworzonych miejsc pracy – dodał Peter Obrimčák z Urzędu Samorządowego Kraju Preszowskiego na Słowacji.

Natomiast Cristiano Zagari z regionu Lacjum we Włoszech wspominał, że w przypadku krajów, które nie mają dostępu do dużych środków unijnych na zwiększanie konkurencyjności – trzeba rozwijać inteligentne specjalizacje swojego obszaru. Dlatego włoskie Lacjum wyspecjalizowało się m.in. w przemyśle lotniczym, turystyce i naukach o życiu.