Prologis w 2015 roku rozpoczął budowę prawie 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej, z czego prawie 50 proc. znajduje się na terenie Polski.

Prowadząc aktywną politykę inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, Prologis kupił sześć budynków o łącznej powierzchni ponad 97 000 metrów kwadratowych na terenie Czech i Węgier.

Firma zainwestowała również w budowę czterech budynków spekulacyjnych i obiektu BTS o łącznej powierzchni 97 500 mkw., z czego 29 000 mkw.  powstanie na terenie Prologis Park Prague-Jirny dla firmy Globus, 5 885 mkw. na terenie Prologis Park Bratislava, a 16 430 mkw. na terenie Prologis Park Bratislava. Pozostałe powierzchnie powstaną w Polsce (27 650 mkw. na terenie Prologis Park Szczecin i 18 550 mkw. na terenie Prologis Park Wrocław V).

Od początku stycznia do końca czerwca 2015 roku Prologis wynajął w Europie Środkowo-Wschodniej ponad 905 000 metrów kwadratowych, o 10 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Firma podpisała nowe umowy najmu obejmujące 324 000 tysięcy metrów kwadratowych i przedłużyła umowy o łącznej powierzchni prawie 411 000 metrów kwadratowych. Pozostała cześć to umowy krótkoterminowe. Na koniec pierwszej połowy roku współczynnik wynajęcia portfolio Prologis CEE wyniósł 93,1 procent, bez obiektów będących obecnie w budowie.

- Pierwsza połowa roku była dla Prologis CEE bardzo owocna. Skupiliśmy się na wzmocnieniu naszego portfolio w oparciu o strategiczne inwestycje zakupowe jak i deweloperskie na rynkach, gdzie brakuje nowoczesnej powierzchni magazynowej. Trafność decyzji inwestycyjnych potwierdza wolumen wynajętej przez nas powierzchni na poziomie niemal miliona metrów kwadratowych, wysokie wskaźniki wynajęcia portfolio na poziomie 93,1 procent oraz utrzymania klienta na poziomie 86,3 procent. Cieszymy się, że nasi klienci mają zaufanie zarówno do jakości naszych usług, jak i lokalizacji oraz planu zagospodarowania przestrzennego naszych parków. – powiedział Ben Bannatyne, dyrektor regionalny Prologis w Europie Środkowej i Wschodniej.

Działając aktywnie w pięciu krajach w CEE z portfolio 4,3 miliona metrów kwadratowych, Prologis jest największym właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 30 czerwca 2015 r.).