Według wstępnych szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych  sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I poł. 2013 r. wyniosła w przybliżeniu 970 mln euro. Zdecydowaną większość transakcji zrealizowali inwestorzy zagraniczni. 

Po rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, szacunkowe dane pokazują, że wartość transakcji biurowych w pierwszym półroczu wyniosła w przybliżeniu 611 mln euro, handlowych – 161 mln euro, magazynowych – 184 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.

Z kolei, ze wstępnych analiz rynku inwestycyjnego w II kw. 2013 br. wynika, że na sektor biurowy przypadły transakcje o wartości 187 mln euro, handlowy – 100 mln euro, a magazynowy – 43 mln euro. Łączna wartość umów kupna/sprzedaży zrealizowanych w II kw. to ok. 330 mln euro.

Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w II kw. to sprzedaż warszawskiego budynku biurowego Senator przez firmę Ghelamco (120 mln euro) na rzecz Union Investment, przejęcie przez London & Cambridge Properties portfela nieruchomości handlowych firmy Echo w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim (ok. 67 mln euro) oraz kupno parku logistycznego Żerań Park II przez Segro (43 mln euro).

Należy jednak zauważyć, że powyższe wartości nie uwzględniają kilku kluczowych transakcji, o łącznej wartości ok. 800 mln euro, które zostały podpisane w II kw. br., ale ich finalizacja przewidziana jest na III kw. Należą do nich m.in., w sektorze handlowym - Silesia City Center (412 mln euro, Katowice, największa tegoroczna transakcja nie tylko na rynku nieruchomości w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej), Galeria Dominikańska (151,7 mln euro, Wrocław)  oraz aktywa z portfela Charter Hall (174,5 mln euro), a w biurowym – Le Palais (Warszawa).

- Biorąc pod uwagę kluczowe transakcje ogłoszone w II kw., których finalizowanie przewidziane jest na nadchodzące miesiące, a także wiele innych transakcji w toku, spodziewamy się, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 2,5 mld euro. Rynek jest w coraz większym stopniu zdywersyfikowany, co znajduje odzwierciedlenie w preferencjach inwestorów, którzy interesują się już nie tylko kluczowymi, prestiżowymi projektami biurowymi w Warszawie czy centrami handlowymi w głównych polskich miastach - mówi Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle.