Ruszyła rozbudowa terminalu kontenerowego w Poznaniu Franowie. Po zakończeniu prac jego pojemność składowania zwiększy się o blisko 40 proc. Inwestorem jest PKP CARGO, a generalnym wykonawcą firma Skanska. Całkowita wartość inwestycji wynosi 6,8 mln zł netto.

Za sprawą rozbudowy terminal w Poznaniu Franowie zyska nowy plac manewrowo-składowy o powierzchni ponad 8 tys.m kw. Na nim będą składowane kontenery obsługiwane przez mobilną maszynę przeładunkową - podnośnik typu reachstacker, o maksymalnej masie całkowitej wraz z kontenerem 120 t. Jest to jedno z najcięższych urządzeń obsługujących składowiska kontenerowe. Dzięki inwestycji zdolność składowania terminalu wzrośnie z obecnych 1280 TEU* do blisko 1800 TEU. W przyszłości terminal będzie stanowić część Centrum Logistycznego w Poznaniu, świadczącego kompleksową obsługę logistyczną.

- Przewozy kontenerów wyróżniają się na tle pozostałych grup towarów transportowanych koleją. W pierwszym kwartale 2015 roku kolejowe przewozy intermodalne w Polsce rosły w dwucyfrowym tempie. Spodziewamy się, że to długoterminowy trend. Stąd nasze inwestycje w ten segment rynku. Terminal w Franowie znajduje się na liście najważniejszych z nich – mówi Jacek Neska, prezes zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

- W ramach inwestycji przebudowane zostaną drogi dojazdowe do istniejącego i rozbudowywanego terminalu kontenerowego i nowego placu manewrowo-składowego, rozbudowany zostanie system odwodnienia i kanalizacji deszczowej , instalacji wodociągowej i p.poż. Powstaną także przejazdy kolejowe, a istniejące zostaną przebudowane. Przebudowę przejdą również m.in. kolizje elektroenergetyczne SN oraz kanalizacja kablowa sieci teletechnicznej – mówi Andrzej Drzewiecki, kierownik budowy, Skanska.

Prace rozpoczęły się ponad miesiąc temu, a w sierpniu Skanska zakończy roboty odwodnieniowe wraz z odwodnieniem liniowym remontowanego przejazdu kolejowego na torze 523, podbudowy z kruszyw stabilizowanych mechanicznie na drogach dojazdowych i placu manewrowo-składowym, ścianki oporowe placu. Roboty zasadnicze związane z płytą terminalu, m.in.: wykonanie podbudów betonowych i nawierzchni fibrobetonowej na placu, wykonanie podbudów bitumicznych i warstwy ścieralnej na drogach dojazdowych, przejazdy kolejowe, oznakowanie pionowe i poziome przewidziane są na wrzesień - październik.

- Obiekt będziemy przekazywać do użytkowania naszemu klientowi w pierwszej połowie grudnia. Na wykonanie całości inwestycji mamy więc jeszcze tylko 5 miesięcy, ale na prace budowlane tylko 3,5 miesiąca. Powinniśmy je zakończyć na koniec października, następnie opracować dokumentację powykonawczą, przeprowadzić procedurę odbiorową, by w połowie grudnia obiekt był gotowy do eksploatacji. Ponadto, prace prowadzimy na  terenie czynnego zakładu i funkcjonującego terminalu kontenerowego. Wymaga to od nas szczególnej dbałości o kwestie bezpieczeństwa zarówno pracowników budowy jak i użytkowników zakładu. Jestem przekonany, że precyzyjne zaplanowanie całego procesu budowy, doświadczona kadra i odpowiedni sprzęt pozwolą na ukończenie inwestycji w wyznaczonym terminie - mówi Przemysław Moszczak, Menadżer Projektu, Skanska.

Terminal w Poznaniu Franowie jest jedną z kluczowych inwestycji PKP CARGO. Charakteryzuje go strategiczne położenie – niedaleko Poznania przecinają się dwa główne europejskie szlaki transportowe. Z tego względu w Franowie przeładowywane są kontenery przewożone wzdłuż osi wschód-zachód oraz północ-południe Europy. Dużą część obsługiwanych przewozów stanowią połączenia z trójmiejskimi portami. Z terminalu we Franowie pięć razy w tygodniu według stałego rozkładu kursuje pociąg operatorski do portu w Gdańsku.

- Cieszymy się niezmiernie, że jesteśmy generalnym wykonawcą tak ważnej realizacji dla PKP Cargo. Prowadzona obecnie rozbudowa terminalu jest kontynuacją pierwszej inwestycji, którą zakończyliśmy w grudniu 2013 roku, w tym samym miejscu. W 14 miesięcy wybudowaliśmy nowoczesny terminal kontenerowy o powierzchni 21,6 tys. m kw., 1,5 km torowiska, 1 000 m sieci wodociągowej i 1 300 m kanalizacji, oświetlenie oraz drogi dojazdowe. – mówi Przemysław Moszczak, Menadżer Projektu, Skanska.