Nowoczesne centrum odnawialnych źródeł energii wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym i szkoleniowym powstanie w Kieleckim Parku Technologicznym. Inwestycję w ciągu najbliższych dwóch lat zrealizuje firma EkoEnergia, lokator KPT.

Inwestycja o wartości blisko 11 mln zł dofinansowana zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z działania pn. Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości. Dzięki temu, w pierwszej kolejności, wybudowana zostanie nowoczesna infrastruktura - budynki laboratoryjno-badawcze, w których prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii. – Chodzi o technologie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Powstanie 47 stanowisk badawczych, gdzie będziemy je badać pod kątem maksymalnej wydajności w różnych warunkach pracy. To ma nam dać odpowiedź na pytanie jakie rozwiązania stosowane w sektorze OZE są najbardziej efektywne i które z nich będą najlepsze dla poszczególnych użytkowników – przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, osób fizycznych – tłumaczy Łukasz Dziedzic, prezes zarządu EkoEnergii. Dodaje, że obecnie nie ma konkretnych drogowskazów, dobrych praktyk, które jasno wskazują jak montować instalacje w polskich warunkach by były one jak najbardziej opłacalne. Dlatego w nowym miejscu, pod okiem naukowców, prowadzone będą w tym zakresie badania. W planach jest współpraca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

Centrum ma być też zapleczem do prezentacji rozwiązań OZE. – Każdy będzie mógł sobie zobaczyć jak instalacje pracują i czy dane rozwiązanie jest dla niego odpowiednie. Będzie to także miejsce do prowadzenia szkoleń między innymi dla instalatorów – zapowiada Łukasz Dziedzic.

Prezes EkoEnergii o stworzeniu miejsca, w którym znalazłyby się  wszystkie sklasyfikowane instalacje, myślał od dawna. Teraz pojawiła się okazja do tego by zdobyć dofinansowanie i rozwinąć biznes, bo jak zauważa, rynek OZE zmienia się w ogromnym tempie i należy na bieżąco go obserwować, by móc podążać za tymi zmianami.

Jak zauważa Łukasz Dziedzic, KPT to idealne miejsce na taką inwestycje. – Powstaje tu profesjonalne zaplecze biznesowe. Park jest miejscem dobrze kojarzonym. To także doskonała lokalizacja, która jest bardzo ważna z punktu widzenia naszych klientów i kontrahentów, a także zaplecza kadrowego. Tu pomóc ma współpraca z Politechniką Świętokrzyską i Zespołem Szkół Informatycznych, które szkolą naszych potencjalnych pracowników. Organizujemy dla nich praktyki i „wyłuskujemy” najlepszych – mówi i zdradza, że budowa infrastruktury da początek kolejnym projektom badawczym, które EkoEnergia chce realizować w dalszej przyszłości.

W tej chwili trwają prace projektowe. Budowa centrum ruszy wiosną 2019 r. i prawdopodobnie potrwa rok.